Cilt Sorunları

Günümüzde pek çok kişi cilt sorunlarına sahiptir ve bu durumdan şikâyetçidir. Sivilceler, güneş lekeleri, kırışıklıklar, gözaltındaki şişmeler ve morarmalar gibi pek çok cilt sorunu vardır. Bu cilt sorunlarının sebepleri farklıdır. Bunlardan bazıları genetik faktörler, bazıları çevresel etken, bazıları da kullanılan kimyasal içerikli kozmetik ürünlerdir. Bu cilt sorunlarını engellemenin farklı yöntemleri vardır. Bunlardan birisi doktor gözetiminde kullandığınız kremler ve ilaçlardır. Bir diğer yöntem ise teknolojik aletlerle lekeleri yok etmektir. Şimdiki teknolojisi sayesinde her bir sorun yok edilmektedir. Eğer sizin de cilt sorunlarınız varsa bir hekime görünebilirsiniz. Hekiminiz sizin için gerekli müdahaleyi yapacaktır.

Yaşlılık Göstergesi Kırışıklıklar

Genelde yaşlılık dönemine yakın zamanlarda ortaya çıkan kırışıklıklar, pek çok insan tarafından kusur olarak görülmektedir. Bu sorun için kremler kullanılmaktadır. Bu kremler yüzde ölmeye başlayan hücrelerin daha uzun süre yaşamasını sağlayarak, yaşlandırmayı geciktirir. Kremler dışında kullanılan yöntemlerden biriside uzman doktorlar tarafından uygulanan gerdirme işlemidir. Gerdirme işlemi sayesinde yüzünüz kırışmaktan kurtulur. Yaşlılık göstergesi kırışıklıklar doğal bir sebep olarak gözlemlenir.

Gençlerin Korkulu Rüyası Sivilceler: Sivilceler, ciltte fazla yağ oluşmasından ya da fazla bakteri birikimden kaynaklanan cilt hastalıklarıdır. Sivilceler, özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde çıkmasının nedeni ise hormonal değişikliklerden dolayı ciltte fazla yağ birikmesidir. Eğer cildinizde sivilce oluşumları başladıysa bunu fark ettiğiniz andan itibaren cildinizi daha temiz tutmalısınız. Özellikle de sivilcelerin çoğaldığı bölgeyi temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Bitkisel sabunların da sivilceleri küçülttüğü ve yok ettiği söylenilmektedir. Özellikle kükürt sabunu sivileler için tavsiye edilmektedir. Bitkisel sabunlar dışında evde limon ile de sivilcelerinizi geçirebilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

1 tatlı kaşığı şeker ve yarım limon suyunu karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Yüzünüze sürdüğünüz bu karışımı yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Limon içindeki asitler sayesinde yüzünüzü temizleyecektir. Böylelikle sivilce oluşumları da engellenecektir.

Güneş Lekeleri – Çiller

Çil olarak da bilinen güneş lekeleri, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden bazıları genetik faktörlerdir. Diğer sebebi ise güneş ışınlarıdır. Eğer güneşe koruyucu sürmeden çıkıyorsanız ve güneşte uzun süre kalıyorsanız, güneş lekelerinin oluşması normaldir. Bunun sebebi ise güneş ışığına çıktığınızda, cildiniz sizi korumak için daha fazla melanin pigmenti salgılayacaktır ve yüzünüzde fazladan melanin pigmenti birikecektir. Bu da güneş lekelerinin oluşmasına sebep olacaktır. Güneş lekelerini önlemek için güneşe çıkmadan önce güneş koruyucuları kullanabilirsiniz. Güneşin en fazla olduğu zamanlarda, güneşe çıktıktan sonra güneş koruyucularını her 2-3 saatte yenilemeniz gereklidir.

Sizde cildinizdeki güneş lekelerinden şikâyetçiyseniz, uzmana görünebilirsiniz. Uzmanlar farklı yöntemler kullanarak cildinizdeki güneş lekelerini en aza indirerek, yok edecektir. Doktorlar en etkili tedavinin, lazer yöntemiyle olduğunu söylemektedir.

Göz Kapaklarının Şişmesi: Ortaya çıkan göz kapaklarının ya da gözaltlarının şişmesinin farklı sebepleri olabilir. Gözaltlarının şişmesi genellikle metabolizmayla alakalı sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarının şişmesinin nedeni ise gözlerin iltihaplanması ya da gözlerde aşırı sıvı birikmesi (ödem) olabilir. Ayrıca göz kapaklarının şişmesinin pek çok nedeni de vardır. Bu nedenlerden bazıları gözün yaralanması, bazıları göz alerjileri, bazıları gözün enfeksiyon kapması bazıları ise göz nezlesine yakalanmaktır.

Göz kapaklarının şişmesini engellemenin basit yolları vardır. İlaç kullanarak göz şişmesini engelleyebilirsiniz. Eğer ciddi bir göz sorununuz varsa, bir uzmana görünmeniz faydalı olabilir.

Kuru- Yağlı Ciltler: Eğer cildiniz çok yağlı veya çok kuru ise krem kullanarak cildinizin dengesini sağlayabilirsiniz. Eğer cildiniz olması gerekenden kuru ise nemlendiriciler ise nemlendirebilirsiniz. Fakat bir işe yaramadığını düşünüyorsanız uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir