Cinsel İsteksizlik ve Sebepleri

Eğer partnerinizle birlikte olmak için onu en son ne zaman baştan çıkardığınızı hatırlayamıyorsanız, bunun sebebi hayatınızda yer alan libido katilleri olabilir. Başka bir deyişle hayatınızda yer alan cinsel isteksizlik yaratan faktörler. Peki cinsel isteksizlik yaratan faktörler nelerdir ve bunların üstesinden nasıl gelebilirsiniz? İşte bu soruların yanıtlarını bulmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririm. Öncelikle hayatımızda cinsel isteksizliğe neden olabilecek faktörleri tanıyalım ki üstesinden gelmemiz çok daha kolay bir hale gelsin.

İyi ve mutlu bir ilişki için cinselliğin önemi çok büyüktür. Bu nedenle hem kendinizi özel hissetmek hem de partnerinizin sizin için özel olduğunu ona hissettirebilmek çoğu zaman cinsellikten geçmektedir. Eğer bu noktada tıkanıp kaldıysanız ve partnerinizi en son ne zaman ayartıp yatağa attığınızı hatırlayamıyorsanız bir sıkıntı olduğu aşikardır ve yaşıyor olduğunuz bu cinsel isteksizliğin nedeni çevrenizde yer alan çeşitli faktörlerden herhangi biri olabilir. Peki cinsel isteksizliğe neden olabilecek faktörler nelerdir ve üstesinden nasıl gelinir? Hadi gelin libidonuzu dibe vurdurabilecek olan şeylere ve onlarla nasıl başa çıkacağınıza birlikte göz atalım.

İlaçlar

Cinsel hayatı en olumsuz şekilde etkileyen ve libidonun dibe vurmasına neden olan en büyük etkenlerden birisi kullanmakta olduğunuz ilaçlardır. Bu noktada tabii ki kullanılan tüm ilaçlardan bahsetmiyoruz. Antidepresanlar ve fibromiyalji adı verilen kas-iskelet sistemi hastalığı sırasında kullanılan ağrı kesici haplar, cinsel isteksizliğe neden olduğu bilinen faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle antidepresanlar, uyarılmanızı ve orgazm yaşamanızı zorlaştırdığı için cinsel isteksizliklere neden olmaktadır ve cinsel hayatınızı ölmeden mezara gömmektedir.

ilaclar

Bunların dışında çeşitli doğum kontrol hapları ve östrojen, progesteron gibi hormonlar vücudunuza ağır gelerek sizleri olumsuz etkileyebilir. Bahsettiğimiz ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ve cinsel hayatınızda buna bağlı olarak bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşup durumu anlatın ve yaşadığınız sorunun üstesinden gelmek için ilaç dozunda düşüm gibi farklı çözümler üretmeye çalışın.

Alerjiler

Yapılan birçok araştırmanın sonuçlarına göre, alerjik hastalıklara sahip kişilerin büyük çoğunluğunun yaşadıkları semptomların cinsel hayatlarını doğrudan etkilediği biliniyor. Sinüs basıncı, yorgunluk, sık sık hapşırmak, tıkanıklık ve odaklanma sorunu gibi alerjik reaksiyonlar, ruhsal olarak sizleri kötü etkileyecektir. Sonuç olarak tüm bunların cinsel hayatınıza doğrudan etkisi olacaktır.

alerji

Ayrıca alerjik hastalıklar için kullanılmakta olan antihistaminik ilaçların vajinal kuruluğa sebep olduğu da bilinmektedir ve böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız, cinsel ilişkiden keyif almak için kayganlaştırıcı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ağır Diyetler

Kendinizi daha mutlu hissetmek veya sevdiğiniz insana daha güzel görünmek için başladığınız diyetin cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? İlginç ama gerçek. Uzun süredir alışılagelmiş yemek yeme alışkanlığınızı birden bir kenara atarak, ağır bir diyete başlamanız durumunda kendinizi sevdiğiniz şeylerden mahrum bırakarak psikolojinizi kötü etkiliyorsunuz. Sadece bununla da kalmıyor çünkü başladığınız diyetle birlikte vücudunuzun sizi dinç ve ayakta tutmak için alması gereken mineral ve vitaminleri de bir anda bilinçsizce kesmiş oluyorsunuz. Sonuç olarak tüm bunlar siz fark etmeseniz bile libidonuzu düşüren etkenler arasında.

agir-diyetler

Bu nedenle kendi kendinize ağır bir diyete başlamaktansa uzmanlara danışarak size uygun olacak şekilde bir diyet programı yardımıyla diyete başlamanız çok daha doğru olacaktır. Böylece hem kendinizi daha mutlu hissedecek hem de vücudunuzun size oyunlar oynamasının önüne geçeceksiniz. Mutlu bir cinselliğe giden yol öncelikle sizin mutlu olmanızdan geçer unutmayın.

Rahatlama ve Uyuma İhtiyacı

Seks söz konusu olunca erkeklerle kadınlar arasında yer alan en büyük farklılıklardan birisi de erkeklerin rahatlamak için sekse ihtiyaç duyması, kadınlarınsa seks için rahatlamaya ihtiyaç duymalarıdır. Bu nedenle akşam olup da eve döndüğünüz zaman aklınızda olan tek şey yatağa uzanıp şöyle sağlam bir uyku çekmekse eminiz ki o an cinsellik aklınızın ucundan bile geçmeyecektir. Sonuç olarak bir kadın yorgunsa ve kafasını karıştıran şeylerle mücadele ediyorsa, o an yapılacak işler listesi arasında en son sırada seks yer alır.

rahatlama-ve-uyuma-ihtiyaci

Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız kendinizi nedensiz yere zorlamanın hiç bir anlamı olmayacaktır çünkü o an libidonuz zaten dibe vurmuştur ve onu tekrar şahlandırmak kolay olmayacaktır. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en güzel şey partnerinize veya eşinize durumu tatlı bir dille anlatarak, ihtiyacınız olan o deliksiz uykuyu çekerek kendinizi ertesi güne hazırlamaktır.

Aşırı Stres

İş yerindeki stres, ev işleri, çocuklar, başka insanların sorunları derken çoğu zaman seksi düşünmeye vaktiniz bile kalmıyor değil mi? Böyle yoğun bir baskı ve stres altındayken doğal olarak cinselliği yaşamak ve o ana uyum sağlamak sizin için oldukça zor hatta imkansız olacaktır.

asiri-stres

Bu noktada unutmamanız gereken şey ise stresin sizin mutlu olmanızı ve rahat hissetmenizi engelleyen en önemli etkenlerden biri olduğudur. Stresli olmanız cinsel hayatınızı etkileyeceği için eşinizle aranızdaki bağların yavaş yavaş kopmasına ve evliliğinizin geri dönüşü olmayan bir duruma sürüklenmesine neden olabilir. Bu nedenle stresi olabildiğince hayatınızdan uzak tutmaya çalışın. Eğer bunu bir kez başarabilirseniz, göreceksiniz ki hayatınız eskisine göre çok daha keyifli ve eğlenceli bir hal alacak ve mutluluğu adeta kollarından yakalamış olacaksınız.

Aşırı Alkol Tüketimi

Her insan alkolün dozunu kaçırdığı zaman bundan kötü etkilenebilir. Fakat bu demek değildir ki alkolün cinsel dürtüler üzerinde doğrudan etkisi var. Zaten düşük bir libidoya sahipseniz ve üzerine alkol tüketimini abarttıysanız, bu sizi çok daha yorgun hissettirebilir. Hatta bazı insanlar çok fazla içtikten sonra karamsar bir ruh haline bile bürünebilirler.

asiri-alkol-tuketimi

Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey gereğinden fazla içmemek ve durmanız gereken zamanı bilmektir. Gereğinden fazla içtiğiniz durumlarda kendinizi daha yorgun ve motivasyonsuz hissediyorsanız, daha az alkol tüketmeye dikkat etmelisiniz. Sonuç olarak güzel geçebilecek bir geceyi, çok fazla içtiğiniz için mahvetmek istemezsiniz değil mi?

İletişimsizlik

İlişkiniz sırasında partnerinizle çok sık tartışıyorsanız bunun cinsel hayatınıza doğrudan etkisi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Partnerinizle anlaşamıyor ve iletişim kurmakta sıkıntı yaşıyorsanız bu da libidonuzun düşmesine sebep olacaktır.

iletisimsizlik

Partnerinizin dikkatini çekemediğinizi düşündüğünüz zamanlarda ya da sizi umursamadığını hissetmeye başladığınız anlarda doğal olarak onunla birlikte olmak istemeyeceksinizdir. Unutmayın ki bu noktada partnerinizle iletişim kurabilmek, birbirinizin ihtiyaç ve isteklerini anlamak konusunda size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca bu sayede aranızdaki duygusal bağı ve fiziksel yakınlaşmayı da arttırabilirsiniz. Aranızdaki sıcaklığın hiç eksilmemesi için sürekli olarak iletişiminizi geliştirmeye ve paylaşımlarınızı arttırmaya çalışın.

Yeme Bozuklukları

Eğer sahip olduğunuz yeme bozukluğu nedeniyle gereğinden aşırı kilolu veya zayıfsanız, bunlar cinsel hayatınızda karşınıza birer sorun olarak çıkacaktır. Genel olarak vücudumuzun görünümüyle ilgili sorunların ortaya çıkmasında büyük rol oynayan yeme bozukluklarının insanların psikolojilerini bozduğu ve libidolarını istemsiz olarak düşürdüğü bilinen bir gerçektir.

yeme-bozukluklari

Sonuç olarak vücudunuzun görünümü nedeniyle kendinizden utanıyor, karşı cinse yeterince çekici gelmediğinizi düşünüyor ve karşı cinsle ilişkiye girebilmek için üzerinizde bulunan kıyafetleri çıkarmaktan korkuyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, öncelikle bunu partnerinizle konuşarak çıkar bir yol bulmaya çalışın. Hala durumun üstesinden gelemediyseniz bir uzmandan yardım almanın faydası olacaktır.

Monotonluk

Partnerinizle uzun zamandır birlikteyseniz, ilişkiniz muhtemelen monotona bağlamıştır ve büyük ihtimalle artık ilk günlerde hissettiğiniz duyguları ve heyecanı hissetmekte zorlanıyorsunuzdur. Böyle durumlarda ilişkinize renk katmak ve eski heyecanınızı tekrar geri getirmek için seks hayatınızda değişiklikler yapmak iyi gelebilir. Bunu partnerinizle açık şekilde konuşarak ondan neler istediğinizi dile getirmenizde fayda vardır. Çünkü bedeninizi ve ne istediğinizi en iyi siz biliyorsunuz.

monotonluk

Sevdiğiniz insana karşı olan cinsel isteksizliğinizden ona bahsetmeden önce, onun sizin için ne gibi şeyler yapması halinde tekrar libidonuzu yükseltebileceğini ve sizi heyecanlandırabileceğini enine boyuna düşünmenizde fayda vardır. Eşinize sizi daha kolayca uyarmasını sağlayacak fikirler vermekte hiç bir sıkıntı yoktur. Sonuç olarak bu sizin ilişkiniz ve her şeyi rahatça paylaşabilmelisiniz.

Teknoloji

Çiftlerin bilgisayar, televizyon veya akıllı telefonları başında geçirdiği zamanlar, birbirlerinden git gide uzaklaşmalarına yol açabilir. Yaptığınız iş nedeniyle sürekli olarak bilgisayar başında olmanız gerekebilir, izlemek istediğiniz dizi için akşamınızı televizyon başında geçirebilir veya teknolojik diğer gelişmeler ilginizi o an partnerinizden daha çok çekiyor olabilir.

teknolojik-urunler

Partnerinizle konuşmadığınız veya onunla ilgilenmediğiniz sürece; aklınızın, libidonuzun veya ruhunuzun bir yerinde seks yapma isteği olmasını beklemeniz çok da doğru olmayacaktır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için yapmanız gereken şey ise çok basit. Bilgisayarı veya televizyonu kapatın, telefonunuzu sessize alın ve bir kenarı bırakın. Ardından baş başa vererek konuşmaya ve iletişim kurmaya çalışın. Göreceksiniz ki her şey çok daha güzel olacak.

Cinsel isteksizliğin olası nedenleri ve çözümleri konusunda sizleri bilgilendirmek için yazmış olduğumuz yazımızı okuduktan sonra eminim ki hayatınızda yaptığınız birçok yanlışı tekrar değerlendirme şansına sahip olacak ve mutlu bir cinsel hayata yeniden yelken açacaksınız. Hem kendinizi hem de partnerinizi mutlu etmek için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Daha mutlu ve ateşli bir cinsel yaşam için öncelikle kendinizi mutlu etmeyi bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir