Dekorasyonun Püf Noktaları

Hepimizin hayatında yer alan en özel alanlardan birisi şüphesiz ki içinde yaşadığımız evlerimizdir. Bu nedenle yaşadığınız ortamda rahat ve huzurlu olmak sizin en büyük hakkınız. O yüzden evinize dekorasyon yapmaya başlamadan önce, kendini tarzınızı belirlemeli ve evinizi kendi tarzınıza göre dekore etmelisiniz. Bu noktada sizlere en çok yardımcı olacak şeyler ise küçük dokunuşlar, desenler ve renkler olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte evlerimizi daha yaşanabilir, daha konforlu, daha rahat ve daha ferah hale nasıl getirebileceğimizi gözden geçireceğiz ve tüm bunları yapmak için ihtiyacınız olan dekorasyonun püf noktalarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Hazırsak başlayalım.

Beyaza Renk Katın

Saflığın, sadeliğin ve masumluğun rengi olan beyaz gerçekten insanın içini aydınlatır ve kendisini çok daha huzurlu hissetmesini sağlar. Bu noktada bizlere düşen tek şey beyazın dinginliğine biraz enerji katmak için onu renklendirmeye çalışmak.

modern interior

Peki beyaz rengin hakim olduğu odalarımızı nasıl daha enerjik hale getirebiliriz dersiniz? Aslında çok kolay. Örneğin beyaz rengin hakim olduğu mutfaklarda kırmızı ve mavi mutfak aksesuarları kullanmak işinize yarayabilir veya mutfak dolaplarının camlı kısımlarına yerleştireceğiniz renkli objeler gerçekten hoş olabilir. Bunların dışında mutfağınızda kullanacağınız bambu sandalyelerle dinamik bir hava yaratabilirsiniz.

Kendinizi İfade Eden Köşeler Hazırlayın

Dekorasyonun en önemli yanı şüphesiz ki kendi tarzınızı ortaya koyabilmenizden geçmektedir. Sıradan ve basit bir evi kendi stiliniz sayesinde küçük dokunuşlarla bambaşka bir yer haline dönüştürebilirsiniz.

kendinizi-ifade-eden-koseler-hazirlayin

Bu noktada yapabileceğiniz en güzel şey ise ilgi alanınızı ve hoşlandığınız şeyleri belirleyerek, kendinizi yansıtabileceğiniz tamamen size özel alanlar oluşturmaktır. Koleksiyonunu yaptığınız objelerin ve bibloların olduğu bir konsol, anlatmak istediğimiz şeye verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir.

Fazla Eşyalarınızdan Kurtulun

Kalabalık arkadaş gruplarınız ve genel olarak aile toplantıları için dekore edilmiş olan salonlar ve oturma odaları, evlerimizin en rahat ve sıcak odalarıdır. Bu noktada bir salonu veya oturma odasını dekore ederken dikkat etmeniz gereken şeyin konforu sağlarken eşya kalabalığından uzak durmak gerektiğini bilmektir.

fazla-esyalardan-kurtulun

Özellikle evinizin salonu normalde olması gerekenden daha küçükse fazla eşyalardan kurtulmalısınız. Salonunuz küçük olabilir ama daha az mobilya ve aksesuar kullanarak salonunuzu olduğundan çok daha geniş göstermek tamamen sizin elinizde.

Şık ve Kullanışlı Mutfak Araçlarını Tercih Edin

Mutfaklarınıza kişisel bir dokunuş kazandırmak gibi bir niyetiniz varsa yapmanız gereken şey dekoratif vurgular kullanmaktır. Aranızda dekoratif vurgulardan kastımızın ne olduğunu anlamayanlar olabileceğini düşünerek bir kaç örnek vermeye çalışacağız.

sik-ve-kullanisli-mutfak-araclari

Şık ve kullanışlı mutfak araç gereçleri, ahşap raflar, yemek kitapları ve benzeri birçok aksesuar mutfağınıza farklı bir hava katacağı gibi çok da şık görünmesine olanak sağlayacaktır. Özellikle mutfaklarınız da kullanmayı tercih edeceğiniz ahşap raflar hem kullanışlı olacak hem de mutfağınıza çok farklı bir büyü katacaktır.

Çalışma Alanınızı Gözlerden Uzak Tutun

Yaşama alanınız olan evinizde kendiniz için özel bir çalışma alanı oluşturduysanız ve tüm kişisel işlerinizi kendiniz için hazırlamış olduğunuz bu kutsal yerde yapıyorsanız, bu alanın özel olmasına ve çoğu zaman saklı kapılar arkasında gözlerden ırak olmasına dikkat etmelisiniz.

calisma-alani

Sonuç olarak burası sizin özeliniz, çalışma alanınız ve belki de home office’iniz. Kapıları kapattığınız zaman içeride olan dağınıklık herhangi bir şekilde dışarı yansımayacaktır ve bu sayede evinizin düzeni bozulmamış olacaktır. Sonuç olarak çalışma alanınızın çok toplu olmasını kimse bekleyemez değil mi?

Stilinizi Dış Dünyaya da Yansıtın

Deniz manzaralı bir balkonunuz veya tüm şehre yukarıdan bakabileceğiniz bir terasınız mı var? Peki bu alanların dekorasyonuna da evinizin odaları kadar özen gösterdiniz mi? İşte bu soruya verilen cevaplar çoğunlukla olumsuzdur çünkü insanlar genel olarak evlerinin içini dekore etmekle uğraşırken, evlerinin dışında kaldığını düşündükleri bölümler olan balkon ve terasları güzelleştirmeyi unuturlar.

stilinizi-dis-dunyaya-yansitin

Aslında yapılması gereken şey evinizin içinde hakim olan havayı evinizin dışına da yansıtarak tam anlamıyla bütünlüğü sağlamaktır. Kendi stilinizi evinizin dışına taşımanın sizin için de artıları olacaktır. Sıcak yaz günlerinin tadını havadar, ferah ve rahat bir şekilde balkonunuzda veya terasınızda yaşadığını düşünebiliyor musunuz? Gerçekten çok keyifli değil mi?

Sevdiğiniz Desenleri ve Kumaşları Kullanın

Eviniz için yapacağınız dekorasyonun sizi yansıtan en önemli parçalarından birisi de sevdiğiniz kumaşları ve farklı desenleri mobilyalarınız üzerinde kullanmanızdır. Öncelikle sevdiğiniz kumaşlara, rengine ve desenine karar verirseniz, evinizi dekore etmek çok daha kolay ve zevkli bir hal alacaktır.

sevdiginiz-desenleri-ve-kumaslari-kullanin

Bu sayede satın almak istediğiniz mobilyalara ve aksesuarlara çok daha kolay karar verebilirsiniz. Anlatmak istediğimizi gözünüzün önünde canlandırın ve evinizde yer vereceğiniz mobilyaların sevdiğiniz renklerde ve desenlerde olduğunu hayal edin. Stilinizi sonuna kadar evinize yansıttığınızı görebiliyorsunuz değil mi?

Dekorasyon İçin Kullanacağınız Objeleri Grup Haline Getirin

Belli bir tarzı yansıtan birden fazla dekoratif objeyi bir arada kullanarak evinize sanatsal bir ortam kazandırmak tamamen sizin elinizde. Tabii ki bu noktada bahsettiğimiz şey gelişi güzel olarak her şeyi bir araya toplamak değildir. Eğer böyle bir hataya düşerseniz sanatsal bir görünüm yerine sadece dağınık bir görüntünün sahibi olursunuz.

dekoratif-objeleri-gruplayin

Dikkat etmeniz gereken şey uygun renk ve görünümde objeleri bir arada kullanmaktadır. Örneğin nostaljik görünümlü Türk kahvesi fincanları, benzer biblo çeşitleri, renk renk mumlar ve mumluklar kullanmak yansıtmak istediğiniz sanatsal havayı tam anlamıyla yansıtmanıza olanak sağlayacaktır.

Siyah-Beyazın Nostaljik ve Mükemmel Uyumu

Evinizin farklı alanlarında kullanacağınız siyah-beyaz hakim dekoratif malzemeler ve objeler sayesinde nostaljik bir hava yaratabilirsiniz. Aynen fotoğraflarda olduğu gibi belki yatağınızın bir köşesine böyle bir alan oluşturabilirsiniz.

siyah-ve-beyazin-nostaljik-uyumu

Kendiniz için oluşturacağınız bu siyah-beyaz köşe için neler kullanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Peki, biz sizler için bir iki örnek verelim ve gerisini sizin yaratıcılığınıza bırakalım. Siyah-beyaz aile fotoğraflarınız, şık mumlar ve beyaz mobilyalar istediğiniz nostaljik köşeleri yaratmanız için kullanabileceğiniz aksesuarlardan sadece birkaçıdır.

Vintage Esintileri Evinizde Gezsin

Geçmiş yıllardaki dönemlere ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlar için kullanılan bir moda terimi olan Vintage, günümüzde modern tasarımlarla harmanlanarak yaşam alanlarına dönüşmektedir. Evinizde Vintage esintisi yaratmak için sadece küçük dokunuşlara ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz?

vintage-esintileri

Misafir veya genç odalarında yer alan yatak başlarını demir malzemelerden seçerek mekana vintage görüntüsü ve havası katabilir hatta çiçek desenleri ve pembelerle bu havayı tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir