egzersiz öncesi sonrası

Egzersiz Ne Zaman Yapılır ve Egzersiz Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Egzersizler sadece diyet değil hayatın her yaşında sağlıklı yaşama katkı sağlayan önemli spor hareketleridir. Sadece kilo verenlerin değil tüm herkesin egzersiz hareketleri yapması tüm doktorlar tarafından önerilmektedir. Egzersiz ise öylesine yapılacak bir işlem olmayıp, kişiye yarar sağlayacak şekilde yapılması büyük önem arz eder. Bu yüzden egzersiz yapımında doğru bilgiler alınması son derece önemlidir.

Egzersiz Yapımından Önce Mi, Sonra Mı Yemek Yenilmeli?

Bu kapsamda en önemli bilgiler arasında egzersiz sırasında aç karnına mı olunmalı yoksa tok karnına mı olmalı? Burada dikkat edilmesi gereken şey yapılacak olan egzersizlerin hafif ya da ağır olmasıdır. Ağır sporlar öncesinde tok olması bir takım sağlık problemlere yol açmaktadır. Futbol, basketbol vs. gibi sporlardan hemen önce bir şeyler yenilmesi son derece sakıncalıdır.
Hafif egzersizlerde de aç karnına olmak bir takım sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden hafif egzersizlerden 1 saat öncesinde bir şeyler yemek bu konuda en dengeli tercih olacaktır. Yine hafif egzersizler öncesi bir şeyler yenilmesi daha fazla kalori yakılmasına da katkı sağlar. Yine aç karnına yapılan uzun süreli egzersizlerde kasların yakılmasına neden olabilmektedir. Tüm bu nedenler ışığında tıka pasa sporun sakıncalı olduğu unutulmadan ve tamamen boş bir mide ile uzun süren sporlara başlanmaması oldukça önemlidir. Sağlıklı egzersizler için hafif yemek büyük katkı sağlar ve hem eritilen yağlar ile birlikte yakılan kaloriler de artış gözlenir.
Ayrıca egzersiz öncesi tamamen aç olan kişilerde tansiyon düşüklüğü ve zayıflık görülür buda doğrudan egzersize olumsuz olarak yansır. Sersemlik bir yana enerjide ki düşme de bu kişilerde gözlemlenir. Hafif beslenme sonrası egzersiz ise mide ye yarar sağlamak bir yana vücuttaki kaslara da enerji dolmasına katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir