El ve Ayak Bakımı İçin Doğal Öneriler

El ve ayak bakımı için doğal öneriler arasında ilk olarak nemlendirme gelir. Daha sonra haftada bir defa peeling yapmak doğru olacaktır. Eller ve ayaklar soğuk havadan kısa sürede etkilenmekte ve kuruyarak çatlaklar oluşmaktadır. Ayaklarda ise sıcak havaya karşı terleme, koku vb. sorunlar oluşmaktadır. Tüm bu sorunlara karşı şimdi vereceğimiz doğal tarifleri deneyebilirsiniz.

El ve ayakları ölü hücrelerden arındırmak ve nemlendirmek el ayak bakımı için oldukça önemlidir. Genç ve taze ellere sahip olmak için öncelikle peeling yapmalı ve cildi nemlendirerek canlandırmalısınız.

El ve Ayak Bakımı İçin Ölü Hücrelerden Arındıran Tarif

El ve ayakları nemlendirmek için;

2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

2 çay kaşığı üzüm yağı

1 çay kaşığı kadar esmer şeker

1 çay kaşığı kadar saf vanilya esansı

2 yemek kaşığı da tarçın

Üzüm yağı ve Hindistan cevizi yağını bir kasede karıştırın ve içine esmer şeker ekleyin. Karışıma tarçın tozu ve vanilya özünü ekleyin. Cilde masaj yaparak yedirin ve 15 dakika boyunca bekletin ardından ılık su ile yıkayın.

El ve Ayak Bakımı için Nemlendirici Tarifi

El ve ayakları nemlendirmek, çatlakları ve yaraları önlemek için susam, kuşburnu, badem, üzüm ve papatya yağını bir ya da iki damla olacak şekilde karıştırın. İçerisine vanilya esansı ve ¼ kadar gül suyu ekleyin. Bu karışımı bir şişeye koyun ve ellerinize ayaklarınıza sıkın. Plastik torba ile elleri ve ayakları sarın 5 dakika bekletin. Bu sayede cildiniz yağları emecektir. Karışımı gece yatmadan yapabilirsiniz.

Nemlendirme için hem dışarıdan hem de içeriden yapabileceğiniz uygulamaları rutin olarak yapmalısınız. Bunun için günde en az 8 bardak su içmeli ve cildi nemlendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir