En Pratik ve Şık Kadın Saç Modelleri

Saç bakımı ve hazırlığı oldukça titizlik ve zaman isteyen bir alan olmaktadır. Hazırlanırken en uzun hazırlık süresi genelde saça ayrılmaktadır. Hazırlık esnasında saça çok özen gösterdiği zaman daha zor ve daha kötü bir görünüm kazandığı kadınların sıkça söylemlerinin arasında yer almaktadır.

Genellikle özensiz ve hızlı hazırlanan saç modellerinin daha güzel olduğu da söylenenler arasında yer almaktadır. Saç yıpratılmadan hazırlandığı takdirde daha sağlıklı olmaktadır. Yıpratılan, çok sıkı yapılan, sayısız işlemden geçen saç sağlığını yitirmektedir.
Aşağıda 6 adet pratik ve şık kadın saç modeli belirtilmektedir. Her saç boyutuna göre öneri verilmektedir.

6 Altın Saç Modeli

1 ) Tara, Dağıt ve Çık!
Saçları çene veya kulak hizasında olan kadınlar için saçı şekillendirmek oldukça zor görülmektedir. Aksine bu saç uzunluğunda saça şekil vermek daha kolay olmaktadır. Bunlardan bir tanesi tara, dağıt ve çık olmaktadır. Tarandıktan sonra elle bir iki kere dağıtılan saç form almaktadır. Günlük ideal bir saç formu olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra maşa ile ara ara dalgalanması sağlandığı takdirde oldukça canlı ve romantik bir görünüm kazanmaktadır.

Yüz hatları iri değilse arkadan uzamış olan kısmı toplayıp ıslak tarama sistemi ile saç derisine saçı yakınlaştırmak ve doğal makyaj yapmak harika ve oldukça kullanışlı bir saç modeli olarak kabul edilmektedir.

2 ) Ense Toplama
Uzun saçlı kadınlar tepeden sıkı bir at kuyruğu istemedikleri zaman harika bir seçenek olan bu model aynı zamanda günün her saatine uyumlu olmaktadır. Saçı tam ortadan ikiye ayırıp düz fön çekilmektedir. Sonrasında favori kısmına denk gelen bir tutam saç bırakılmaktadır. Tepede var olan ayrım çizgisini bozmadan enseden at kuyruğu yapılmaktadır.

İsteğe göre kuyruğa dalga verilebilmektedir. Oldukça popüler olan bu saç modeli hızlı ve kuaförden çıkmış saçın kuaförden çıkmış gibi görünmesine olanak sağlamaktadır.

3 ) Dağınık Topuz
Dağınık topuz günün her saatine oldukça uyum sağlayan modellerden birisi olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise saça bu görünüm kazandırılırken öncelikle sıkı olmayan bir toplama stili ile hazırlanması gerekmesi olmaktadır.

4 ) Burgulu Yarım Toplama
Burgulu yarım toplama oldukça romantik bir saç modeli olmaktadır. Saçlar isteğe göre ikiye ayrılabilir veya tek yöne doğru yapılabilmektedir. Parmak yardımı ince bir şekilde burulan saç tel toka yardımı ile kafatasının arka kısmına sabitlenmektedir.

Sonrasında saçın uçlarına dalga vererek kullanmak veya tepeden at kuyruğu, yaparak tel tokayı gizlemek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra tel tokanın üzerine gelecek şekilde balerin topuzu da tercih edilebilmektedir.

5 ) Işıltılı Tokalar
Kısa saçlar için ışıltılı tokalar kurtarıcı aksesuarlar olmaktadır. Saçın alın kısmına düşen parçaları yan veya üst kısımda toparlanarak ışıltılı tokalar yardımı ile sabitlenebilmektedir.

6 ) Örgülü Topuz
İki yandan balık sırtı denilen örgü yapıldıktan sonra kulak hizasında sonlandırılmaktadır. Sonrasında saçın arta kalan kısmı örgü üzerinden dağınık topuz yapılmaktadır. Bu model saçı hem sportif hem güncel bir şıklıkta tutmaktadır.

Saçlar için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu modellerin yanı sıra saçların ıslak bırakılması saç derisi ve köklerine zarar vermektedir. Bu zarar sonrası alınan hasar ise saçların daha çok acımasına sebebiyet vermektedir. Saç bakım işlemleri sonrasında tıpkı cilt ve yüz gibi saçta dinlendirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu dinlendirme esnasında saçtan kimyasal bakım ürünlerinin uzak tutulması gerekmektedir.
Saç işlemleri sonrasında saça fazla sabitleyici ürün kullanılmış ise saçın gün sonunda temizlenmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra saç modelini uygulamadan önce saçların yumuşatılmasında ve koruyucu maskelerin yapılmasında fayda olmaktadır. Dışarıda hava şartları, günlük salınan kimyasal maddeler gibi birçok durumdan etkilenen saçların şapka ve benzeri ürünler ile uzun süre kapalı kalması saçın hava almasını etkilemektedir. Bir süre havalandırılmasında fayda olmaktadır. Saç modeli tercihleri sıkı yapıldığında saçın gün sonunda açılması ve taranarak bir süre serbest kalmasında fayda olmaktadır.

Kullanılan bakım, sabitleyici veya şekillendirici ürünlerin saç derisi ile doğrudan temasından kaçınmaya özen gösterilmesinde fayda bulunmaktadır. Çok sıcak su ve fön ısısı saçı yıpratmakta ve zayıflatmaktadır. Bu nedenle soğuk fön ve ılık su saç için yararlı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir