Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik kadınlar için en özel dönemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Geçmiş zamanlarda çoğunlukla bilinçsiz şekilde devam ettirilen bu dönem pek çok kadının sıkıntılı zamanlar geçirmesine de neden olmuştur. Ancak günümüzde daha bilinçli şekilde hareket eden kadınlar, hayatlarının en heyecanlı zaman dilimlerinden biri olan hamiliği keyifli şekilde sürdürebilmektedir. Ortalama olarak dokuz ay süren bu süre zarfında dikkat edilmesi gerekenlere uygun hareket edildiğinde sorun yaşama ihtimalleri de düşmektedir. Peki, hamilelikte nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecini farklı bölümlere ayırarak düşünmek dikkat edilmesi gerekenlerin de belirlenmesini sağlamaktadır. Bu alanda ilk aşama uzman kontrolleri ile başlamaktadır. Çünkü her kadının fiziksel durumu genetiği ya da kan değerleri birbirinden farklıdır. Bu da beslenme rutinlerinin ne şekilde devam ettirilmesi gerektiğinin değişmesine neden olmaktadır. Hamilelikle en önemli konu başlıklarından biri olan beslenme rutinlerinin oluşturulabilmesi için ise uzman önerisi şarttır. Örneğin vücut kitle endeksi hali hazırda yüksek olan anne adaylarının süreç boyunca ilk zamanlarda kilo vermesi sonrasında maksimum beş kiloya kadar almasına müsaade edilmektedir. Görüldüğü üzere hamilelik her halükarda kilo alınması şart olan bir dönem değildir. Hamilelerin dikkat etmesi gerekenler arasında dönemsel beslenme rutinleri de bulunmaktadır. Öncelikle yine kişiden kişiye göre değişim göstermekle birlikte rahimde fetüsün tutunma dereceleri farklıdır. Bu da bazı kadınların düşük tehlikesi yaşamalarına yol açmaktadır. Bilinmese bile sağlıklı olduğu zannedilen maydanoz gibi bitkiler düşük riskini artırmaktadır. Bu neden yüzünden anne adayları uzmanlarının da önerisi ile kendilerine sunulan beslenme listelerine riayet etmelidir. Bu dönemin en önemli alanlarından biri olan beslenmede aşıya kaçmaktan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hareketler

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken şeyler arasında egzersizler de önemli bir alan tutmaktadır. Ülkemize hamile kadınların çok fazla hareket etmemesine yönelik bir anlayış bulunmaktadır. Fakat bu anlayış en az iki kişilik beslenmek anlayışı kadar yanlıştır. Öncelikle hamilelik sürecinden önce düzenli olarak spor yapanların hamilelik sırasında sporu bırakmaları önerilmemektedir. Bu dönemde yapılması gereken şey ağır egzersizlerden kaçınmak şeklinde yorumlanmaktadır. Yani kadınlar, kendilerine ve bebeklerine zarar vermeyen egzersizlere yönelmelidir. Pilates, yoga ya da yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken hareketler ya da egzersizler daha önce hiç spor yapmayanlar için ayrı tutulmaktadır. Kolay bir doğum için spor yapılması gerektiğini duyan kadınlar hayatlarında daha önce hiç spor yapmamalarına karşın bu dönemde yoğun bir tempoya girmektedir. Ancak bunun yerine düzenli sabah veya akşam ürüyüşleri yapmak günlük on bin adım tamamlamak gibi etmenlere riayet edilmelidir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kadınların hamilelikte dikkat edilecekler konu başlığını sadece fiziksel etmenlerden ibaret saymaları doğru değildir. Çünkü bu dönemlerde hormon değişimleri ile de birlikte pek çok duygusal atak geçirilebilmektedir. Geçirilen ataklardan sağlıklı bir şekilde çıkabilmek için stresten ve üzüntülü olaylardan olabildiğince uzak kalınmalıdır. Kadınlar mümkünde bu dönemi, hamilelik süreci ve bebek bakımı hakkında kendilerini bilgilendirerek geçirmelidir. Ancak pek çok kadın gebelik süreçlerini kendilerini sosyal çevrelerinden soyutlayarak devam ettirmektedir. Unutulmamalıdır ki gebelik bir hastalık değildir. Bu neden yüzünden sosyal çevre ile irtibat kesilmemelidir. Herhangi bir sağlık problemi yoksa arkadaş veya akraba ziyaretleri yapılmalıdır. Bu sayede gebelikte dikkat edilmesi gerekenlerden biri olan psikolojik destek sağlanmış olacaktır. Çünkü sosyalleşmek sadece hamilelik sürecinde değil her dönemde insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir