çikolata

Kadınlarda Çikolatanın Zararları Nelerdir

Çikolata yiyerek mutluluk hormonlarını harekete geçiren bireyler ve başta kadınlar; çikolata yemekten oldukça memnunlardır. Çikolata tüketiminin alışkanlığa dönüştürmüş kişilerin ise bu konuda oldukça dikkat etmesi gerekir. Kimse bu tutkunuzu bırakmanızı istemez; ancak bir takım hususlar bu konuda oldukça önemlidir.

Çikolata Zararlı Mıdır?


Çikolata tüketimi için günlük 3-4 adet yenilmesi bağımlılığı ifade eder. Depresyona girmiş kadınlar, üzücü durumlarda çikolataya bağlanan kadınlar bir takım konuları göz önünde bulundurmalıdır. Öncelikle çikolata bütün besinlerde olduğu gibi kararında tüketildiği takdir de zararsızdır. Ancak bazı durumlarda fazla tüketimi başta beyin uyuşukluğu gibi nedenlerle sizi zor durumda bırakabilir. Migren olan hastalar ise bu alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeli ve çikolata tüketimini en az seviyeye indirmelidir. Çikolatanın çok tüketimi elbet de zararlıdır.
Aşırı çikolata tüketimi ile birlikte uyuşan beyin bir takım olumsuzlukların da başlamasına yol açar. Mesela bazı vücut işlemlerinin yavaşlaması kaçınılmaz olacaktır. Yine bazı rahatsızlıkları tetiklemesi de bilinmektedir. Migren hastaları doktorları tarafından çikolata tüketiminden tamamen uzak durması gerektiğini öğrenir. Bunun dışında aşırı tüketim yine kabızlığa yol açabilir. Tüm bu handikapları sizi çikolata tüketiminden uzak tutmamalı ancak bilinçli tüketimi hatırlatmalıdır.

Çikolatanın Tüketiminde Dikkatli Olunmalı

Çikolatalının zararından çok faydası vardır. Bunların başında ise kalp gelir. Kalbe oldukça faydalı olduğu bilinen çikolata için araştırmalar sürmektedir. Bitter çikolata ise bu konuda en çok etkiye sahip çikolatalardır. Bunun dışında diş çürümesi vs. ağız sağlığında olumsuz etkileri için de dikkatli olunmalı aşırı tüketimden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda tatlı ve çikolata tüketimi sonrası diş fırçalaması bu konuda çok önemli olacaktır.
Yazı boyunca anlaşılması gereken tek konu çikolatanın aşırı tüketimine karşı konulması ve çikolatayı bilinçli tüketmek… Böylece olumlu etkileriyle mutluluğunuzu artıracak olumsuz etkilerinden de uzak durmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir