Saç Mezoterapisi İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Saçların dökülmesi çoğu insanda özgüven eksikliği yaratmaktadır. Geçmişten günümüze çoğu insanın başına gelmiş olan saç dökülmelerinin çeşitli sebepleri vardır. Bazen geninizden gelen hormonlar sebebiyle saçlarınız dökülürken bazense dış sebepler saç dökülmesine neden olur. Geçmişe engel olunamayan bu durum günümüzde ise çeşitli tedavi yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Günümüzde bunlardan en önemlisi mezoterapi tekniğidir. Mezoterapi tekniği saçlarınızın ihtiyacı olan amino asit tarzı mineralleri saç köklerinizden almanızı sağlayan bir tekniktir.

Saç dökülmesinin başlıca sebebi saçlarınızın ihtiyacı olan mineralleri bulamamasından kaynaklanır. Bu mineralleri saçlarınıza takviye etmenizin birçok yöntemi vardır. En basit yöntem olarak ise çeşitli saç bakım ürünleri ve şampuanlar ile birlikte alınır. Fakat bu şekilde alınan minerallerin saçlarınıza etki etme olasılığı mezoterapi tekniğine göre daha düşüktür. Bu yöntemlerde saçlarınıza takviye edilen mineraller saç köklerinden yeteri kadar alınamamaktadır. Orta deri tedavisi olarak bilinen mezoterapi tekniğinde ise saçınıza yapılan işlemler sayesinde saç köklerinizin ihtiyaç duyduğu bütün mineralleri almanız mümkündür.

Mezoterapi Tekniği Nedir?

Mezoterapi tekniği saçınıza sürülen saç bakım ürünlerinden daha da etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Mezoterapi tedavisine başlamadan önce doktorunuzun bu konuda uzman ve başarılı bir doktor olduğuna dikkat etmelisiniz. Beş aşamalı olan mezoterapi işlemi esnasında herhangi bir aşama atlandığı taktirde beklediğiniz sonucu almanız mümkün olmayacaktır. İlk işlem olan mezoterapi ile tedaviniz başlar. Bu işlemde saçlı derinizin sıcak su buharına maruz kalması sağlanır. Bu sıcak su buharında kullanılan sıcak suyun içerisinde ozon maddesi de bulunur.

Buharlaşma esnasında ozonlu buhar tedavi olacak kişinin saç derisini yumuşatır. Yumuşayan saç derisinde ilaç emiliminin daha hızlı ve kolay olması sağlanır. Ozon maddesi içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde saç diplerinizi uyuşturacak ve tedavi esnasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeyeceksiniz. Saçlı bölgeniz yaklaşık 15 dakika boyunca ozonlu sıcak su buharına maruz kaldıktan sonra ikinci işlem olan NPG aşamasını geçilir. Bu işlem esnasında saç diplerinize yaklaşık 300 adet iğne yapılır. Bu iğneyi yapmak için doktorlar mezoterapi tabancası adını verdikleri bir alet kullanırlar. Bir önce ki adım olan ozonlu su buharının saç derinizi yumuşatması sonucunda bu iğneler hissedilmeyecek kadar küçük darbeler haline gelir. NPG aşamasının yapılma sebebi ise saçlı derinizin kanatılmasıdır. Yaklaşık 300 tane iğne yapıldıktan sonra saçlı deriniz iğne deliklerinden içerisinde ki kirli kanı boşaltmaya başlar. Yaklaşık 3 dakika içerisinde bu işlemde tamamlanır ve üçüncü aşama olan MIC aşamasına geçilir.

Mezoterapi Tekniği Faydaları

Saça enjekte edilecek çeşitli mineraller barındıran ilaçlar özel bir iğne yardımıyla toplanır. Bu aşama saç derinize ilaç takviyesi yapma aşamasıdır. Toplamda 3 dakika sürecek işlem sırasında saçlı derinize iğne yapılır. Yapılan bu iğne esnasında herhangi bir ağrı ya da acı duymazsınız. Bu aşamadan sonra ise saçlarınızın temizlenmesi gerekmektedir. Saç temizlenme aşaması ise Yıkama olarak adlandırılır. Yıkama aşamasında saçlarınızın temizlenmesi için musluk suyu kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Musluk suyu içerisinde bulunan çeşitli ilaçlar saç derinize açıkta bulunan iğne deliklerinden girebilir. Buda yapılan tedavinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple saçlarınız özel olarak üretilen bir solüsyon ile yıkanır. Bu aşamadan sonra son aşama olan kürleme işlemine geçilir.

Kürleme aşamasında saçlarınızın hafif ıslak olması gerekmektedir. Saçlarınıza sürülen özel bir jel derinizde bulunan iğne deliklerinden emilir. Bu jelin içerisinde bulunan maddelerin uyuşturucu etkisi olduğu için tedavi sonrasında başınızda hissedeceğiniz ağrıların etkisini azaltmaktadır. Mezoterapi işlemi bittikten sonra saç deriniz tekrar özel bir solüsyon ile yıkanır. Yıkama işleminin ardından saç derinize özel karışımlı bir yağ sürülür. Bu yağ saçlı deriniz üzerinde ince bir tabaka oluşturarak derinizin dışarıdan gelen bakterilere karşı korur. Saç mezoterapisi tedavisini saçlarında rahatsızlık bulunduğunu düşünen herkes yaptırabilir.

Erkeklerin yanı sıra kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemi saçlarınızın mineral almasının en etkili yöntemidir. Mezoterapi tedavisi sonucunda saçlarınız eskisinden daha gür ve parlak çıkmaktadır. Tedavi sonrasında eskisinden daha hızlı bir biçimde uzayan saçlarınızın bakımına oldukça dikkat etmelisiniz. Ayrıyeten saçlarınızın beyazlamasını ve dökülmesini engellemek içinde bu tedavi yöntemini tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus daha öncede bahsettiğimiz gibi alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından tedavi almanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir