Yüzdeki Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilceleri sıktıktan sonra oluşan kırmızı sivilce izleri oluşan iltihapları sıkmamamız gerektiğini bizlere hatırlatmalıdır. Eğer yüzdeki iltihap dolu sivilceleri sıkarsanız sivilce iyileşse dahi kırmızı izler kalacaktır. Yüzdeki kırmızı sivilce izleri ise evde yapabileceğiniz çeşitli maskeler ile önlenebilir.

Sivilce İzleri İçin Limon Suyu

Ciltte ki koyu kırmızı sivilce lekelerini tedavi eden limon suyu temizlenmiş cilde uygulanmalı ve iyice kurulanmalıdır. Bir miktar pamuğu alın ve limon suyuna batırın. Akne izlerinin olduğu bölgeye bu pamuğu sürün. Ardından 10 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Özellikle bu uygulama sonrası güneşe çıkmamalısınız. Bu sebeple limon suyu cilde akşam ya da gece sürülmelidir.

Sivilce Lekelerine Buz Tedavisi

Buz tedavisi sivilceleri sıktıktan sonra hemen uygulanırsa ciltte ki izler oluşmadan engellenebilir. Bir buz küpünü alın ve kırmızı sivilce izlerinin olduğu kısımlar üzerinde bekletin. Leke oluşumu daha önceden olduysa yine de buz küpünü cilde uygulayarak kırmızılığı giderebilirsiniz.

Soda İle Sivilce İzlerini Giderin

Sivilce izleri soda tedavisi ile giderilebilir bir cilt problemidir. Soda doğal bir dermabrazyon kimyasal etkisi yaratan bir içecektir. Cildin soyulmasını sağlayan bu kimyasal ciltte ki kırmızı lekeleri gidermektedir. 2 çay kaşığı su içerisine 1 çay kaşığı kadar yemek sodası ekleyin. Bu karışımı kırmızı lekelerin üzerine ovalayarak sürün. Yaklaşık 3 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın.

Cilt Temizleme Jeli İle Kırmızı Lekeleri Yok Edin!

İsotrexin cilt temizleme jeli doktor tavsiyesi ile kullanılabilen bir üründür. Cildi derinlemesine temizleyen bu ürün lekelerin yok edilmesini sağlar. Bu jel akne ilacı olarak kullanılır ve aknelerin çıkmasını önler. Ayrıca bu ilacın yakıcı etkisi de vardır. Uzman doktor bazı testler yaparak kullanıp kullanamayacağınızı test edecektir.

Gözenek Sıkılaştırıcılar

Gözenekleri sıkılaştırarak ciltte ki sivilceleri önleyebilirsiniz. Kırmızı lekeleri azaltan ve yok edici özellik gösteren bu ürünler leke izlerini de gidermektedir.

Sivilce İzlerine Bal Maskesi

2 yemek kaşığı bal, 3 adet aspirin ve birkaç damla suyu karıştırın. Ancak öncelikle aspirinin pütürleşmemesi için birkaç damla su ile çözülmesini sağlayın. Cilt üzerinde 15 dakika kadar bekletin ve cildinizi maskeden arındırın.

Sivilce Lekesi Oluşma Sebepleri

Yaşları 11 ile 30 yaş aralığında olanlarda %80 akne oluşumu görülür. Bazılarında fazla bazılarında ise daha az olur. Ancak bu sivilceler geride kırmızı, beyaz gibi izler bırakır. Bu izler ise 1 hafta ya da 3 ay arasında ciltte kalır. Ciltte kalma süresini azaltmak için sivilceyi tahriş etme, sıkma ve elleme gibi eylemlerden kaçınmak gerekir. Çünkü bu müdahaleler ciltte hasarlara sebep olur. Sivilceye neden olan bakteriler ciltte kalır ve bu nedenle sivilce izleri oluşur. Siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız yukarıda ki öneriler ile kırmızı sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir