Basit Yöntemlerle Para Biriktirmenin Yolları

 

Para kazanmanın her geçen gün ne kadar daha zorlaştığını bildiğimiz bu günlerde, tasarruf etmek de para kazanmak kadar öncelikli bir konu haline geldi. Büyük meblağlar ayırmadan küçük bir eforla da para biriktirmek mümkün!  İşte tavsiyeler;

Öncelikle bir kumbara edinin.

  1. Akşam cebinizdeki para üstünü bir kumbaraya koyun.
  2. Daha önce verdiğiniz borçlar varsa bu borçları geri aldığınızda, parayı kumbaranıza koyun. Zaten bir süredir o para yoktu. Kumbaraya koymak siz zorlamayacaktır.
  3. Tam paraları bozdurduğunuz zamanlarda ufak bir kısmını kumbaraya koyun.
  1. Alışveriş yaptığınızda tutarı yuvarlayın. Örneğin 78 TL’lik alışveriş yaptığınızda 100 TL ödemişçesine kalan 22 TL’yi kumbaraya atın.
  1. Kendinize ufak hedefler koyun her Cumartesi kumbaraya 10 TL ekleyeceğim gibi.

  1. Ayın başında elinizdeki paradan harcayacağınız miktarı belirleyin ve geri kalan miktarı kumbaraya atın.
  1. Kendinize bir şart koyup bu gerçekleşmediğinde kumbaranıza para atın. Bugün şunu yapmazsam kumbaraya 20 TL koyacağım gibi.
  1. Alışverişlerinizi erteleyin. Eğer bir süre sonra hala satın almadıklarınız sizi etkilemiyorsa gerçek anlamda ihtyacınız olmayabilir. Bu durumda alışveriş için ayırmanız gereken tutarı kumbaranıza atın.

Son olarak kendinize günlük, yıllık ve aylık harcama limitleri belirleyebilirsiniz. Harfiyen uymasanız bile bu kısıtlamalar gereksiz harcamalarınızı minimuma indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir