YEME BOZUKLUKLARI

Yeme bozuklukları tedavi edilmezse bir ömür sürebilir bu sebeple mutlaka konusunda uzman bir profesyonelden destek alınmalıdır. Yeme bozuklukları psikolog ve diyetisyen iş birliği ile birlikte çözülmesi gerekmektedir. Fazla yemenizin sebebi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte eğer hormonal bir sorununuz yoksa muhtemelen sorunun temeli psikolojiktir. Yeme bozukluğunun çözümü için stres yönetme becerilerini geliştirmek işe yarayabilir. Kendinizi sabote edip her defasında başa dönüyorsanız, neden sabote ettiğinizi bulup  bu sebep üzerinde çalışmanız gerekebilir.

 

 Yeme bozukluğu olan bir kişi çeşitli mide ameliyatları olmayı düşünüyorsa bu ameliyatları olmadan önce yeme bozukluğu ile ilgili mutlaka tedavi olması gerekir. Yeme bozukluğunun getirdiği tutum ve davranışlar herhangi bir ameliyatla ortadan kalkmayacağı için zamanla bozuk davranışlar yeniden oluşabilir veya yerine farklı bir zararlı alışkanlık oluşabilir. Tedavi için hevesli ve istekli olmak ve tedavi sürecine aksatmadan devam etmek  yeme bozukluğunun tamamen iyileşmesini sağlar.

 

 

 Yeme bozukluğu tedavisinde, yeme bozukluğunun sebebi ve neden ortaya çıktığı ve devam ettiğine odaklanıldığı gibi aynı zamanda sonunda amaç kişiye normal yeme davranışı da kazandırabilmektir. Bireylerin yardım almasının ardından istediği besinleri tüketip kendi kilo kontrolünü sağlayabilir duruma gelir.

Yeme bozukluğunuz olduğunu nasıl anlarsınız?

Yeme bozuklukları kişinin fiziki görünüş ve kilo probleminden daha çok yeme tutumu ve davranışları ile ilişkilidir. Yeme bozukluğunu tespit etmek için bireylerin kilo/boy oranlarına bakılmaz ve bu şekilde tespit edilemez. İdeal kilo aralığında olup yeme bozukluğuna sahip bir çok birey bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir