Evde Çocuklar ile Yapılabilecek Aktiviteler ve Etkinlikler

Günümüzün çocukları maalesef ki beton duvarlar arasında sıkışıp kalmışlardır. Birçok ebeveyn özellikle anneler çocuklarını gün içerisinde dışarı çıkartmak isterler. Uzmanlar tarafından belirtildiği gibi çocuk doğada ne kadar çok vakit geçirirse o kadar çok sosyo- psikolog gelişimi ilerlemiş olur. Bilinçli anne babalar bu konu da çocuklarına destek olsalar da günümüz şartlarında bu kısmen gerçekleşebilmektedir. Doğa ile iç içe vakit geçirenler geçirmeyen çocuklara göre daha mutlu ve tatminkardır. Bu olanağı sağladıktan sonra çocuklar için özellikle okul öncesi dönem çocuklarında sanal ortamda tehdit edici bir unsurdur. Sanal ortam diye kastedilen ekran karşısıdır. Çocuk psikologları tarafından tavsiye edilen ekran karşısı zaman geçirme süresi yaş*10 dakikadır. Fakat bu birçok anne ve baba için uygulanması çok zor bir uygulamadır. Okul öncesi ve kreşe gitmeyen çocuklara anneler i ev de birçok etkinlik yaparak bir an olsun ekranlardan uzak tutabilirler. Evde yapılacak etkinlikler birçok anne için zorlayıcı olmuştur. Çünkü günümüz çocukları daha sıkılgan olduklarından, anneler sürekli yeni aktivite arayışına sürükler.

Yaşlara Göre Oyun

2 Yaş öncesi; bu dönemde çocuklar kendi başlarına oynarlar. Verdiğiniz materyal ya da oyuncakların güvenilir olması gerekmektedir. Bu dönem çocukları, dokunarak, ağıza alarak ve sallayarak oyun oynarlar. Bu şekilde nesneyi tanımaya başlar. Bu dönemin en güzel oyuncağı annesi ile vakit geçirmesidir. Alacağı anne kokusu çocuğun gelişimi için son derece de önemlidir. Renkli nesneler dikkatini çekebilir.

2-3 Yaş Arası; Bu yaş gurubunun çocuklarının alıcıları açılmıştır. Taklit dönemi denilen bu dönemde çocuğunuz her şeyi gözlemler. Taklit dönemleri olduğu için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Çevresinde ki arkadaşları ile iletişim kuramayabilirler çünkü ben merkezlidirler. Anne ile vakit geçirmek istemeleri oldukça normaldir.

3-5 Yaş Arası; Çocukların oyun ve oyuncaklarına bağlı oldukları bir dönemdir. Evde etkinlik yapmak bu yaş çocukları için son derece önemlidir. Çocuğunuza istediğiniz birçok bilgiyi bu dönemde oyunlar sayesinde verebilirsiniz. Hayatlarını oyunlarında yaşarlar ve birçok travmalar da oyun sayesinde atılır. Bu dönem çok önemlidir ve çok fazla oyun oynanması gereken bir dönemdir.

5 Yaş sonrası; Anne den daha çok çevresi ile vakit geçirmekten hoşlanır. Kurdukları ve oynadıkları oyunlarda bir amaç vardır. Sosyal çocuklardır.

Çocuklara Yapılacak Aktiviteler

Anne ve Çocuk; eskilerin oyunu olan körebe çocuklar için eğlencelidir. Anne çocuk oynayacağı oyunlar arasında çocuk yere yatırılır ve hamur yapılır mahrem bölgelerine dokunmadan hamur gibi yoğrulur şakadan su eklenir. Çocukların çok sevdiği bir oyundur.4 yaş ve sonrası için çocuğunuzu yere yatırın ve sırtına bildiği şekilleri çizin ve bilmesini isteyin.

Karton Kutu Oyunları; Karton kutu birçok kişi için anlam ifade etmese de bir anne için oyunumuzun ana maddesidir. Karton kutu ile; araba pisti, karton uçak yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra karton kutuya küçük bir bölme açarak, renkli topları basket atabilirsiniz. Yine karton kutuda küçük birkaç delik açarak topları yere düşürmemeye çalışabilirsiniz.

Pet Şişe ve Kapak Oyunları; Pet  şişenin kapaklarına numaralar vererek suda gemi yapabilirsiniz. 3 yaşından itibaren oynanacak bir diğer oyun ise 5 litrelik pet şişe kesilir içerisine toplar konulur. Müzik eşliğinde zıplanır ve toplar düşürülmeye çalışılır. Oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kapaklar ile labirent oyunu da çok tercih edilen bir oyundur.

Plastik-Kağıt Bardak Oyunları; ulaşılması kolay bir materyal olan bardaklar ile bir çok oyun yapılmaktadır. Bardakların arkasına şekil ya da sayı yapılarak, eşleştirme oyunu oynanabilir. Bardaklar yan yana ya da üst üte dizilerek topla yıkmaya çalışılabilir. Bu çocuğun denge gelişimine katkı sağlar. Bardaklar aynı hiza ile dizilerek üzerinde top sektirilebilir.

Tuvalet Kağıdı ile Oyunlar;  anneler için kurtarıcı bir materyaldir. Ulaşımı kolay ve üretilebilen bir materyaldir. Tuvalet kağıdı ile kuleler yapmak parmak kaslarını geliştirir. 2kişi ile oynanacak bir oyun olan tuvalet kağıdını biraz açıp üzerine bardak ile su koyarak kendime çekme oyunudur. Suyu dökmemek ve yarışı ilk kazanmak oldukça keyif verir. Tuvalet kağıdına rakamlar yazılarak kule yapmakta sayıları pekiştirmemize yardımcı olur. Her anne ve baba yaratıcı fikirleri ile yeni oyunlar üretebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir