Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş sağlığı ve bakımı hem sağlık açısından hem de güzellik açısından en önemli kişisel bakımlardan bir tanesi olmaktadır. günümüzde dişlerin beyazlatılması ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olabilecek bir çok ürün bulunmaktadır bu ürünlerin kullanımı çok kolay ve sağlıklı olabilmektedir.  Evde uygulanan diş beyazlatma yöntemlerinin bir çok çeşidi bulunabilmektedir. Sosyal medyada satılan yada firmaların üretmiş olduğu ürünler  Son zamanlarda gerek reklamlarda gerekse mağazalarda  göze çarpmaktadır. Üstelik özellikle sosyal medya üzerinden yapılan tanıtımlar ürünler hakkındaki merakın artmasına yol açmaktadır. Bu ürünlerden bir tanesi de diş beyazlatma kalemleri olmaktadır. Öncelikle diş beyazlatma kalemleri bir tedavi yöntemi değildir. Bu da geçici bir sonuç alınmasını sağlamaktadır. Ancak sonuç almak için beş ila on dakika arası beklemek yeterli olacaktır. Bu sayede kısa süre içerisinde daha beyaz dişlere sahip olunabilmektedir. Ürünlerin popüler hale gelmesindeki ana nedenlerden biri de sonuç hızlarının oldukça yüksek olmasıdır. Ancak diş beyazlama kalemlerinin dişlere doğrudan temas ettirilmemesi gerekmektedir. Yani kullanım öncesinde genel diş bakımlarının tamamlanması istenmektedir. Kalemin içerisinde bulunan jel temiz dişlerde etkisini göstermektedir.

Ev kullanımına uygun olan diş beyazlatma sistemlerinden bir diğeri de bantlardan oluşmaktadır. Diş bandı olarak bilinen bu tür sistemler ülkemizde pek çok kimse tarafından bilinmemektedir. Ancak doğru ve zamanında kullanım neticesinde bu tür ürünlerden tek kerede bile fark yaratan sonuçlar alınabilmektedir. Evde diş beyazlatma yöntemleri kategorisinde bulunan diş beyazlatma bantları farklı markalardan temin edilebilmektedir. Markaların yabancı isimli olması bazı bireylerin gözlerinin korkmasına neden olmaktadır. Ancak ürünler farklı ülkelerden doğrudan temine edildiği için bu gibi sonuçlar doğmaktadır.

Yoksa bahsedecek olduğumuz şekillerde kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bireylerin diş bandı uygulaması yapmadan önce diş beyazlatma kalemlerinde de olduğu gibi dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Ancak fırçalama işlemlerinden hemen sonra bant yapıştırılmamalıdır. Yarım ile bir saat sonrasında yapıştırılacak olan bantlardan daha iyi verim alındığı bilinmektedir. Diş beyazlatma bantlarında iki farklı bant tipi yer almaktadır. Bantların biri alt dişlerde diğeri ise üst dişlerde kullanıma uygun biçimde tasarlanmıştır. Gerekli ayarlamaların yapılmasından sonra bantla dişlere yapıştırılmalıdır.

Diş etlerine gelmeyecek şekilde yapıştırma işlemlerinin tamamlanmasından hemen sonra bekleme aşamasında gelmektedir. Markalar ne kadar süre iler beklenmesi gerektiğini paketlerin üzerine yazmaktadır. Yazılı olan süre çok önemlidir. Çünkü sürenin aşılması halinde dişler zarar görebilmektedir. Bantların daha erken çıkarılması ise istenen beyazlatma etkisinin görülmemesine yol açmaktadır. Zaman ayarlı olarak çıkarılan bantlardan sonra ağız temizliğinin yinelenmesi sonrasında evde diş beyazlatma rutini sona ermektedir.

Ağız Kokusu ve Evde Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemlerinin uygulanması her daim ağız sağlığının yerinde olduğunu göstermemektedir. Pek çok bireyin dişleri beyaz olmasında karşın ağız kokusu problemi yaşadıkları bir gerçektir. Ağız kokusunun olması diş rahatsızlıklarına işaret edebileceği gibi tüketilmiş olan bir besinden ya da genetik özelliklerden kaynaklanabilmektedir. Evde ağız kokusu gidermek de en az evde diş beyazlatmak kadar kolaydır. Hemen hemen her evde bulunan maydanoz, ağız kokusunun ortadan kaldırılması için en iyi alternatiflerden biri olarak kendini göstermektedir. Üstelik maydanozun ağız kokusunu gidermesi için herhangi bir işleme girmesine de gerek yoktur.

Direkt olarak çiğnenmesi halinde de ağız kokusu giderilebilmektedir. Çiğnemek istemeyenler için suyunun sıkılarak içilmesi ya da gargara yapılması da ağız kokusunun giderilmesinde önerilen yöntemler arasında bulunmaktadır. Güzel bir kokuya sahip olan karanfil de ağız kokusu ile savaşılmasını sağlamaktadır. Karanfilin ağız kokusunu gidermesinin yanı sıra ekstra faydaları olduğu da bilinmektedir. Öncelikle karanfilin içerisinde anti septik özellikler bulunduran organizmalar yer almaktadır. Çiğnenmesi ile birlikte dişlerle buluşan bu organizmalar diş bakımının da yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Bu sayede ağız içerisinde bulunan zararlı bakterilerden de kurulmak mümkün olacaktır. Ferah bir nefes denince akla ilk gelenlerden biri de limon aromasıdır. Limon araması özelikleri sayesinde insanların ağız kokularının giderilmesinde de etkin rol oynamaktadır. Ancak limonun doğrudan yenmesi özellikle mide problemleri olanlar açısından iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Limonun direkt olarak tüketilmesi yerine gargarasının yapılması tavsiye edilmektedir. Gargara için ise yarım bardak suyun içerisine yarım ya da yarımdan daha az limon sıkılması yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir