Evde Doğal Cilt Bakımı Kürleri ve Etkileri

Bakımlı ve güzel olmak her insanın önem verdiği konu olmaktadır. Bir insanın güzellik sırrı cilt bakımını tam yapmaktan geçmektedir. Sağlıklı ve bakımlı olan cilt kişiyi dinamik, sağlıklı ve genç göstermektedir. Cilt bakımı aksatıldığı takdirde ise kişi yorgun, sağlıksız ve olduğundan yaşlı gözükmektedir. Herkesin evinde olan meyve, sebze, bakla gibi ürünler ile doğal cilt bakımını eksiksiz gerçekleştirmek mümkündür.

Bakımlı olmak genellikle güzellik salonlarından çıkmamak, sayısız estetik yaptırmak, birbirinden farklı kimyasal kozmetik ürünleri kullanmak ile karıştırılabilmektedir. Düşünülenin aksine bu durum psikolojik bir rahatsızlıktan ibarettir. Bir insan kendisini sevmediği, beğenmediği ve takdir etmediği zaman yapılabilecek her işlem yetersiz gelmektedir. Bunun üzerine var olan güzel cildini, vücudunu işlemler ile yaşlandırabilmekte ve sağlıksız konuma gelebilmektedir. Gerekli olan durumlarda estetik uygulanması ve evde gerçekleştirilemeyecek konularda uzmanlar rehberliğinde bakım yaptırmak en sağlıklısı olacaktır.

Evde bakım yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmaktadır.

Cilt tipinizi tanıyın!

Kişinin cilt tipini doğru analiz etmesi veya danışması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış uygulanabilecek kür ve bakımlar cildi daha çok tahriş edebilmektedir.

Evi Laboratuvara Çevirmeyin!

Kimyasal ile bitki karışımı hazırlanması tehlikelidir. İnternette okunan her bilgi doğru kaynak içermemektedir. Kimyasal ürünler ile meyve, sebze veya bakla ürünleri gibi doğal ürünleri karıştırarak bir formül evde değil laboratuvarda elde edilmektedir.

Periyodik Düzen Şart!

Evde hazırlanabilecek her bakım tarifi her gün uygulanmamaktadır. Oldukça sık karıştırılan bu durum için şu unutulmamalıdır. Cildin günlük, haftalık, aylık ve yıllık ihtiyacı olan bakım çeşitleri vardır.
Günlük, temizleme ve nemlendirme
Haftalık, periyodik uygulanan kürler (Leke, Akne, Kırışıklık) gibi bakım kürleri
Aylık, Buhar banyosu, buz uygulaması, cilt yenileme bakım kürleri,
Yıllık ise bir uzman tarafından tahlil edilerek yapılmalıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yapmadan önce cildin güzelce temizlenmesi gerekmektedir. Ilık su ile başlayan bu ritüel, makyaj temizleme ve arındırma olarak devam etmektedir. Bakıma başlamadan önce cildinizin dinlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Birbirinden güzel doğal bakım kürleri aşağıda yer almaktadır. Her cilt tipine uygun olmadığını ve cilt tipini doğru analiz etmenin gerekli bir şart olduğu unutulmamalıdır.

Pirinç Mucizesi!

Uzakdoğu da oldukça popüler olan bu bakım kürü, cildin rengini açmak ve porselen gibi bir cilt oluşturmakta oldukça yararlıdır. Aynı zamanda oldukça sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Bunun için yapılması gerekenler pirinci haşlayıp diriliği gittikten sonra suyu süzülerek işlem için hazırlık yapılmalıdır. 15 ile 30 dakika ciltte bekletilmesi yeterli olacaktır. Cildi porselen gibi sıkı, pürüzsüz ve genç gösterecek bu kür oldukça yaygın uygulanmaktadır.

Kahve ve Limon İkilisi!

Kahvenin arındırma ve temizleme etkisi ile limonun asit bazı sayesinde derinlemesine uygulama yapılmasına yardımcı olması bu ikiliyi vazgeçilmez kılmaktadır. Bir kahve fincanı içerisine bir tatlı kaşığı kahve ve bir yarım limon sıkılarak karıştırılmaktadır. Bu karışım cilde hassas alanların işlemden uzak tutulması sağlanarak uygulanmaktadır. Siyah noktalar, lekeler, renk değişimleri ve cilt elastikiyeti gibi durumlarda oldukça etkili bir kür olmaktadır.

Bal ve Yumurta Sarısı!

Bu ikilinin karışımı kulağa çok hoş gelmemektedir. Fakat bal mucizesi yumurta ile birleştiğinde oldukça mucizevi bir etki yaratmaktadır. Bir çorba kaşığı bal içerisine yumurtanın sarısı eklenerek macun kıvamına gelen bu ürün cilde uygulanabilmektedir. Maske olarak yüze hazırlanan bu ürün yarım saat cilt üzerinde beklemektedir. Sonrasında baskı ve sert dokunuşlar uygulanmadan temizlenmelidir.

Salatalık ile Dinlen!

Salatalık cilt için en büyük dinlendirici kürlerden birisidir. Yorgunluğa, göz altı morluklarına iyi gelirken aynı zamanda sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır. Günlük ritüele eklenebilecek olan bu uygulama öncesi ılık su ile yüzün güzelce temizlenmesi ve yıkanması gerektiği atlanmamalıdır.

Cilt Bakımının Atası Gülsuyu!

Gülsuyu, cilt bakımının atası sayılacak kadar eski kullanıma sahiptir. Cildi dinlendiren, temizleyen bir ürün olan gül suyunda dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Temizlenmemiş cilde faydası yoktur. Gerçek gül suyu kullanılması gerekmektedir. Bu ürün ile sabah akşam rutin olarak pamuk yardımı ile cilt bakımı öncesi bir 15 dakikalık bir uygulamayla dinlenme sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir