Evinizin Güzel Kokması için Neler Yapabilirsiniz?

[blockquote]Evim güzel kokmuyor diye kendi kendinize şikayet mi ediyorsunuz? Peki evinizin güzel kokması için neler yapıyorsunuz? Kendiniz için parfüm seçerken gösterdiğiniz özeni ve titizliği, eviniz için de gösteriyor musunuz? Bu yazımızda sizlere evlerinizin güzel kokması için ve evinize hoş kokular yayabilmeniz için neler yapabileceğinizden bahsetmeye çalışacağız.[/blockquote]

Kokulu Mumlar

ev-icin-guzel-kokulu-mum

Evinize karakter katmak için kullanabileceğiniz ve neredeyse her büyük markette kolaylıkla bulabileceğiniz aksesuarların başında kokulu mumlar gelir. Hem uygun fiyatları, hem estetik olarak evinizin dekorasyonunu tamamlaması hem de evinize vereceği güzel kokusundan dolayı kokulu mumlar, bir evin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Çikolatadan vanilyaya, tarçından elmaya, kahveden lavantaya, şeftaliden çileğe kadar hoşunuza gidebilecek tüm kokulara evinizin içinde yer vermenize olanak sağlayan kokulu mumlar, evinizin içinde doğru yerlerde kullanıldığı zaman evinize ayrı bir estetik de katacaktır.

Kokuların kalıcılığından endişe edenler için şunu söylemekte fayda var ki, çoğu kokulu mum yanmasa da evinize hoş bir koku salacaktır. Nasıl ki büyük alışveriş mağazalarında veya yapı marketlerde kokulu mumların satıldığı reyonlara geldiğiniz zaman; burnunuza gelen güzel kokularla kendinizden geçiyorsanız, evinizde yer vereceğiniz kokulu mumlar da aynı etkiyi yaratacaktır.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey; seçeceğiniz kokulu mumların şekillerinin, evinizde yer alan aksesuar veya mobilyalarınızı tamamlayacak şekilde olmasıdır. Öyle ki yemek masalarınız üzerinde romantik akşam yemekleri için yer vereceğiniz uzun ve ince formlu birkaç kokulu mum çok şık duracaktır. Karar tamamen size ve sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Tütsü

ev-icin-guzel-kokulu-tutsu

Pek çok kültürde kutsal sayılan ve evinizin mis gibi kokmasını sağlayacak olan tütsü de kokulu mumlar gibi kolayca bulabileceğiniz ve uygun fiyatlara satın alabileceğiniz bir alternatiftir. Aynı zamanda evinize mistik ve egzotik bir hava da katacak olan tütsüyü, sadece 15 dakika boyunca yakmanız yeterli olacaktır.

Yine kokulu mumlarda olduğu gibi tütsülerde de koku konusunda birçok sayıda seçeneğe sahipsiniz. Kokusunu duymaktan keyif alacağınız bir tütsü seçerek, evinizin siz istediğiniz sürece o şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz.

Budist inanışına göre dilek dilemeden önce yakılan tütsü, evinize gerçekten bambaşka bir hava katacağı gibi evinizin mis gibi kokmasını da sağlayacaktır. Tütsünüzü seçip yaktıktan sonra dilek dilemeyi ihmal etmeyin!

Bambu Koku Çubukları

Son zamanlarda oldukça popüler olan, neredeyse her mağazada görebileceğiniz ve uygun fiyata satın alabileceğiniz bir diğer güzel ev kokusu alternatifi de bambu koku çubuklarıdır. Farklı koku seçenekleri ile evinizin içine oldukça hafif ve güzel bir koku yayacak olan bambu koku çubukları, aynı zamanda şık ve sade görünümleriyle de evinizin dekorasyonunu tamamlayacaktır.

Sadece doğal kokulardan esinlenerek hazırlanan bambu koku çubukları, evlerinde okyanus rüzgarlarının veya gül tarlalarının güzel kokusunu hissetmek isteyen kadınlar için en iyi seçimlerden bir tanesidir.

Çiçekler

ev-icin-guzel-kokulu-cicek

Hem evinizin dekorasyonunu tamamlamak hem de evinizin güzel kokmasını sağlamak için tercih edebileceğiniz çiçekler, evinizin farklı bir karaktere bürünmesinde de sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır.

Her ne kadar birçok çiçek türünün bakımı zor olsa da kendinize güzel bir uğraş ve evinizin güzel kokmasını istiyorsanız, bu sizin için iyi bir fırsat olabilir. Evinizin balkonunda kolay ve zahmetsizce yetiştirebileceğiniz çiçeklerin başında leylak gelmektedir. Nergis ve mum çiçeklerinin bakımı leylağa göre biraz daha zahmetli olsa da güzel kokuları nedeniyle yetiştirilmeye değer çiçekler olabilir. Ayrıca hem evinizi biraz yeşillendirmek hem de evinizin misler gibi kokması için şık bir saksıda fesleğen otu da yetiştirebilirsiniz.

El Yapımı Mumlar

el-yapimi-mum

Evinizde doğal bir ortamın hakim olmasını istiyorsanız, el yapımı mumları da deneyebilirsiniz. Basit malzemelerle evde kendi zevkinize göre hazırlayabileceğiniz bu mumları, isterseniz mağazalardan da satın alabilirsiniz.

İçi oyulabilir meyveler kullanarak hazırlayabileceğiniz el yapımı mumlar için mevsimine göre portakal, mandalina gibi yuvarlak hatlara sahip meyveleri kullanmanız iyi olacaktır. Kırtasiyelerde veya yapı marketlerde bulabileceğiniz toz mumları veya rahatça şekil verebileceğiniz mum hamurlarını kullanarak içini boşalttığınız meyveleri doldurarak hazırlayacağınız el yapımı mumlar oldukça estetik bir görüntüye sahip olabilir.

Kendi ellerinizle hazırlamış olduğunuz el yapımı mumlarınızın etrafını kahve çekirdekleri veya karanfillerle süsleyebilirsiniz. Yaratıcılığınızı göstermeye hazır mısınız?

Hazır Oda Parfümleri

hazir-oda-parfumu

Evlerinizin güzel kokması için kullanabileceğiniz en pratik çözümlerden bir tanesi de hazır oda parfümleridir. Günümüzde neredeyse her büyük markette rahatlıkla bulabileceğiniz ve uygun fiyat etiketleriyle satın alabileceğiniz hazır oda parfümleri, birçok farklı koku seçeneğini sizlere sunmaktadır. Aynı zamanda dekoratif olarak da evinizin içinde gayet şık durabilecek farklı oda parfümü seçeneklerine sahipsiniz.

Hazır oda parfümlerinin en güzel yanları ise pratik ve kullanışlı olmalarıdır. Özellikle elektrikle veya pille çalışan oda parfümleri sizin belirlemiş olduğunuz aralıklarla otomatik olarak devreye girerek evinize ve odalarınıza hoş kokular yayacaklardır. Böylece zahmetsizce evinizin her zaman misler gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

“Ben otomatik olarak çalışan bir hazır oda parfümü istemiyorum” diyorsanız, evinize ve odalarınıza istediğiniz kadar sıkabileceğiniz birçok markaya ait farklı hazır oda parfümü seçenekleri de marketlerde yer almaktadır. Seçim tamamen sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir