Kadınlarda Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kadınlarda Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır? sorusu birçok kadının aklına gelen bir sorudur.Kadınlarda ayak ve ayak bileği sorunları erkeklere oranla daha sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır.Hatalı ayakkabı seçimi tüm bu sorunlar arasında önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle kadınlar ayakkabı seçerken neredeyse sınırsız seçeneğe sahiptir. Kadınlar ayakkabının sağlıklı ve ortopedik olmasından ziyade estetik, güzel ve şık olması için uğraş veriyorlar.  Kıyafetleri şık güzel göstermesinin yanında sağlık açısından da önem arz etmektedir.

Doğru ayakkabı seçimi yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Özelikle en çok da ayakta çalışan kadınlar için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi topuk yüksekliğidir.Bu durum tüm gün ayakta olan kadınların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar ayağa binen yükün ayak topuğundan parmak uçlarına doğru kaymasına neden olmaktadır.Bu noktada yüksek topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayak sağlığı için daha düztabanlı babet tarzı ayakkabılar doğru tercih gibi görünse de insan sağlığı açısından aslında en az topuklu ayakkabılar kadar zararlı olmaktadır. Babet ayakkabılar vücudun bütün yükünü topuklara indirmektedir. Tüm bunlar da ayak ağrılarına yol açabilmektedir.Tüm bunlar dikkate alınarak ayakkabı seçimi doğru yapılmalıdır. Tercih edilen ayakkabının topuk yüksekliği 3-4 cm arasında olmalıdır. Böylece belin desteklenmesine olanak sağlıyor.

Topuk yüksekliği 8-9 cm olan ayakkabılar ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm yükün parmak uçlarında birikmesine neden olarak ağrılara neden oluyor. Bunun yanı sıra ayakkabının genişliği de ayak sağlığı açısından önemli bir etkendir. Sıkan ayakkabılar tırnak batmalarına, ayak mantarına, ayakların su toplamasına, uzun süreli eklem ağrılarına neden olabilmektedir. Tüm bu hususlardan dolayı ayakkabı seçimi yaparken ayakkabıyı ayağımıza uydurmak yerine ayağımıza uygun olan ayakkabıyı seçmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir