Kadınlarda El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Bakımlı el ve ayaklara sahip olmak istemeyen kadınlar elbette yoktur. Vücudumuzdaki en ağır işleri üstlenen el ve ayaklarımızın güzel ve bakımlı görünmeye ihtiyacı olduğu gibi sağlıklı olmaya da ihtiyacı vardır. Çünkü ayaklar gün boyu vücudun tüm yükünü taşırken eller de sürekli dış etkenlerle temas halindedir. Bu nedenle el ve ayak bakımı kadınlar için çok önemlidir. El ve ayak bakımı ihmal edildiği takdirde ayakta çatlama ve kanamalar, elde ise deri bozuklukları meydana gelmektedir.

El ve Ayak Bakımında Püf Noktalar

El Bakımı: Ellerin sabun, deterjan gibi sürekli kimyasallara maruz kalması bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Ellerin kimyasallardan olabildiğince korunması kaliteli sabun ve deterjan kullanılmalıdır. Bulaşık yıkarken eldiven kullanılmalı ve eller gün içinde nemlendirici kremlerle yumuşatılmalıdır. Bunun yanında tırnak bakımı da kadınlar için oldukça önemlidir. Tırnakların temizliğine özen gösterilmelidir. Tırnak çevresi temizlendikten sonra tırnağın yapısı bozulmayacak şekilde törpülenmelidir. Manikür işleminde tırnak çevresindeki etler kesinlikle kesilmemelidir. Çünkü bunlar tırnak plağına ya da tırnak içine gidebilecek mikroorganizmaları koruyan etlerdir. Tırnak yapısına uygun yapılmayan törpü işlemi tırnağın kırılmasına neden olabilmektedir. Peeling işlemi de eldeki ölü derinin atılmasını sağlamaktadır. Çeşitli meyve ekstresi ve deniz suyu içeren peelinglerle el iyice ovalanarak kan dolaşımı hızlandırılmakta ve ölü deri atılmaktadır.

Ayak Bakımı: Ayaklarımız vücudumuzun ağırlık merkezi gibidir. Gün boyu vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızda yanlış ayakkabı ve çorap seçimi bunun yanında sürekli ayakkabı içinde havasız kalması nedeniyle çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Ayak ve yapısına uygun ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle sürekli ayakta kalmanın gerektiği işlerde ayaklar dinlendirilmelidir. Ayak derisinin kurumasını önlemek için ayak bakım kremleri kullanılmalıdır. Gece yatmadan önce mutlaka vazelin sürülmelidir. Ayakların ayakkabı içinde nemli kalması, terlemesi, sıcak hava ve diyabet gibi bazı faktörler mantar enfeksiyonunun oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Mantar oluşumunu engellemek için sürekli aynı ayakkabı giyilmemeli, ayakkabılar havalandırılmalı, çoraplar her gün değiştirilmeli ve pamuklu çoraplar tercih edilmeli, ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka havluyla kurulanmalıdır. Bütün bunların yanında tırnak bakımına da özen gösterilmelidir. Tırnak batması oluşumunu engellemek için tırnaklar doğru kesilmeli, ucu sivri ve dar ayakkabılar giyilmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir