Karma Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Karma Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

T bölgesi yağlı ve yanak bölgesi kuru olan karma ciltler, özel bakım gerektiren bir cilt tipidir. Yağlı bölgeler için farklı, kuru bölgeler içinse daha farklı maskeler önerilmektedir. Oldukça hassas olan bu ciltlere özel bakım önerilerimizi karma ciltler için cilt bakım önerileri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Karma Cilt Nedir?

Karma cilt ismini iki farklı cilt tipinden alır. Hem yağlı hem de kuru olan bu cilt tipinde yüzün çene, burun ve alın kısmı yağlı; yanaklar ise kurudur. T bölgesi olarak adlandırılan kısımlarda sebum üretimi daha fazla olduğu için yağlıdır ve parlar. Bu bölgelerde siyah noktalar, sivilceler ve küçük lekeler görülebilir. Bu cilt tipine sahip kişiler cildin nem dengesini sağlamak için doğru ürünler kullanmalıdır.

  • Karma cilt bakım önerileri için yapacaklarınıza geçmeden önce; yüz bakımında öncelikle cildin iyice temizlenmesi gerektiği hatırlanmalıdır.
  • Karma ciltlerde sıcak ya da soğuk su yerine ılık su tercih edilmelidir.
  • Cildin nem dengesini korumak için doğru bir nemlendirici seçilmeli ve bu nemlendiricinin miktarı fındık büyüklüğünü geçmemelidir.
  • Yalnızca ciltteki makyajı temizlemek her cilt tipinde olduğu gibi karma ciltlerde de yeterli değildir. T bölgesine özel bir ürün ve yüzün geri kalanına uygun bir ürün cilt bakımı için kullanılmalıdır.

Karma Ciltlerde Makyaj Temizliği

Sabah ve akşam yapılan makyajlar gün sonunda temizlenmeli, cildin hava alması sağlanmalı ve ağır temizlik ürünleri yerine gülsuyu tercih edilmelidir. Makyaj temizleme esnasında cilde bastırılmamalı ve nazikçe makyaj çıkarılmalıdır. Köpük ve jel içeriğine sahip ürünler karma ciltler için temizleyici olarak seçilebilir. Temizleme sonrası karma cilt için tonik uygulaması yapılmalı ve gözenekler bu şekilde temizlenmelidir. Ardından cilde uygun nemlendirici aşamasına geçilmelidir.

Haftanın belirli günleri detaylı bir yüz temizliği için karma cilt maskeleri arasından seçimler yapılmalı ve cildin güzelliği için vakit ayrılmalıdır.

Karma Ciltler İçin Maskeler

Burun kenarlarında ki geniş gözenekler bu cilt tipinin baş etmesi gereken en büyük problemidir. Geniş gözenekleri küçültmek ve sıkılaştırmak ise öncelikle gözeneklerin temizliği ile başlar. Ardından cilde iyi maskeler ile devam eder. Sizde karma cilt tipine sahipseniz ve gözenekleri sıkılaştırmak istiyorsanız aşağıdaki maske önerilerini deneyebilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Muz Maskesi

Haftada 2 ya da 3 defa uygulanan muz maskesi cildin yaşlanmasını geciktirici etkiye sahiptir. Muzun yarısını kesin ve iyice ezin. İçerisine 1 yumurta ve 1 tatlı kaşığı süzme bal ekleyin. Yüzünüzün her tarafına bu karışımı sürün ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Karma Ciltler İçin Yoğurt ve Yumurta Maskesi

T bölgesinde ki geniş gözeneklerin kapanması için 1 yumurtanın beyazı ile 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 30 dakika kadar cilt üzerinde bekletin. Ardından maskeyi ılık su ile durulayın. Son olarak cilde soğuk su çarpın. Karma ciltler için bakım maskesi tarifimizi haftada 1 defa uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir