siyah noktalar neden olur

Siyah Noktalar Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Siyah noktalar kadın ve erkek cildinde ortaya çıkan, dışarıdan görünen bir çeşit aknedir. En sık oluştuğu yer yüzde burun bölgesidir. Yalnızca yüzde değil bu siyah noktalar ensede, sırtta, göğüs bölgesinde, kollarda ve omuzlarda da meydana gelebilir. Özellikle yağlı cilde sahip olanlar siyah nokta problemini daha çok yaşar.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktalar ve akneler kişiyi mutsuz eden ve özgüven kaybına sebep olan cilt problemleri arasındadır. Ciltte oluşan siyah noktalar nedir? Genel olarak bu siyah noktalar cildin fazla yağ üretmesi ile oluşur. Üretilen bu yağ cilt gözeneklerinden atılamaz ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu durum daha da ilerlerse sivilceye dönüşebilir.

Siyah Nokta Oluşumunu Artıran Sebepler Nelerdir?

Ciltte ki her folikül yağ üreten ve sebum adı verilen bir yağ bezi ve bir adet kıl içerir. Bu foliküllerde tıkanma olursa ve cilt açıklığı meydana gelip, hava ile temas ederse siyah nokta oluşur. Peki siyah nokta oluşumuna sebep olan durumlar var mıdır?

  • Vücudun çok fazla yağ üretmesi,
  • Cilt üzerinde propionibacterium akne bakterisinin birikmesi,
  • Ciltte ki ölü hücrelerin dökülmediğinde meydana gelen kıl kökü tahrişi,
  • Vücudun hormonal değişimlere maruz kalması ile yağ oluşumuna sebep olan adet dönemi, gençlik ve doğum kontrol hapı kullanımı,
  • Kan şekeri seviyesini artıran besinlerin tüketimi,
  • Alınan bazı ilaçlar (lityum, kortikosteroidler, androjenler vb.) siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah nokta tedavisi için çeşitli alternatifler vardır. Ancak ciltte ki sivilce, akne ve siyah nokta varlığında öncelikle bir dermatologa gitmeli ve cilt problemleriniz için uzman görüşü almalısınız. Cildinizi mutlaka temiz tutmalı ve yağlı ciltlere yönelik ürünler kullanmalısınız. Özellikle peeling uygulaması bu ciltler için uygun değildir.

Siyah Nokta Oluşumunu Engelleyen Dermokozmetik Ürünler

Eczanelerden dermokozmetik ürünler satın alabilirsiniz. Krem, maske ve jel formunda ki bu ürünler reçetesiz şekilde uygun fiyatlara alınabilir. İçerisinde salisilik asit, resorsinol ve benzoil peroksit gibi bileşenlerin yer aldığı ve siyah nokta oluşumunu engelleyen ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler ciltte ki fazla yağı kurutur, cildi ölü hücrelerden arındırır ve bakterileri öldürür. İçerisinde salisilik asit bulunan bu ürünlerin kanama riski taşıyan ve hamile olan kişilerde kullanımı uygun değildir.Çünkü; salisilik asit cilt tarafından emilerek kana karışan bir maddedir.

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Öneriler

Cilt tipiniz ne olursa olsun eğer siyah nokta probleminiz varsa ciltte ki yağ birikimini gidermek için her gün yüzünüzü 2 defa yıkayın. Yüzünüzü yıkarken baskı ve tahriş edici hareketlerden kaçının. Yumuşak bir temizleyizi ile cildinizi temizleyin.

Cilt bakımı yapmak ve siyah nokta temizlemek için yağ içermeyen ürünler tercih edin. Makyaj malzemelerinde, nemlendiricilerde ve güneş kremlerinde dahi yağsız ürünler satın alın.

Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin ve akne oluşumuna zemin oluşturan bu riski ortadan kaldırın. Cilde uygun siyah nokta maskeleri yapın ve gece yatağa girmeden makyajınızı temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir