kullanılmaması gereken makyaj malzemeleri

Makyaj Malzemelerinde Kullanılmaması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Makyaj konusunda gelişen teknoloji sonrasında kullanılmaması gereken maddeler uzmanlar tarafından açıklandı. Güzellik için hemen hemen tüm kadınların başvurduğu makyajlar sağlık açısından da kusursuz olmalıdır. Bu kapsamda uzman görüşlerine müracaat etmek yine önemlidir. Makyajı görüntü olarak sadece değerlendirmemeli, aynı zamanda sağlık açısından da uygunluk araştırılmalıdır. Makyaj Malzemelerinde Kullanılmaması Gereken Malzemeler bu kapsamda mutlaka iyi bilinmelidir.
Bu açıdan makyaj malzemelerinde ki maddelerin önemi oldukça yüksektir. Kullanılan malzemelerin içeriği hakkında genel olarak da olsa bilgi sahibi olmanızda her zaman fayda olacaktır.

Makyaj Malzemelerinde Dikkat Edilmesi Gereken ve Bulunmaması Gereken Maddeler

1- Ftalat ilk olarak makyaj malzeme içeriğinde bulunması sakıncalı olan bir maddedir. Bu maddenin esas özelliği ise plastiklerde şekil sağlanmasıdır. Yine esans e oje gibi maddelerde de bu maddeye rastlanmaktadır. Ülkemizde kullanılan makyaj malzemelerinin tamamında bu maddenin yasaklandığını bilmelisiniz ve internet alışverişlerinde bu maddeyi içeren ürünü sipariş etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.
2- Alüminyum da makyaj malzemelerinde zaman zaman yasal olmayan yollarla kullanılabilmektedir. Bu maddenin zararı bilinenden oldukça fazladır. Metal zehirlenmeleri başta olmak üzere Alzheimer gibi ciddi rahatsızlıklara da sebep olabileceği açıklanmıştır.
3- Parfüm sık kullandığımız güzel koku için hemen hemen herkesin müracaat ettiği bir kozmetik ürünü olsa da; yüz bölgesinden uzak kullanılması çok önemlidir. Parfümün doğrudan cilde temasına mutlaka engel olmalısınız. Cilde uygulandığında iritasyon, sivilce ve ya akne gibi olumsuz etkilerinin varlığı bilinmelidir.
4- İzopropil Alkolde cilt üzerinde olumsuz tesirlere sebep olacaktır. Özellikle cilt üzerinde ki yağ, nem oranında oynama yapmasına neden olan bu maddenin de teması doğrudan engellenmelidir.
5- Petrolatum Özellikle rujlarda esas madde olarak bilinmektedir. Sağlıklı olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Petrol maddesinin içeriğine sahip olduğunu ve sağlığa olumsuz etkisinin olacağını da söylemek borcumuzdur. Bitkisel ürünler tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir