Pürüzsüz Bir Cilt İçin Neler Yapılmalı?

Siz de cildinizin mükemmel olmasını istiyorsanız pürüzsüz bir cilt için bol su içmeli ve güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Sizlere sunacağımız birden fazla öneriyi dikkate alarak güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Tonik Kullanmayı İhmal Etmeyin!

Cildinizi bol su ile yıkayın, nemlendiricinizi sürün ve bu uygulamalardan önce tonik ile cildi derinlemesine temizleyin. Makyajdan kalanları temizleyen ve ciltte ki gözenekleri sıkılaştıran tonik uygulaması aynı zamanda cildin pH dengesini de sağlar. Asidik yapıya sahip olan cilt alkali olan sabun ve yüz temizleyiciler ile dengeli şekilde temizlenmelidir. Tonik ise bu dengeyi hemen kurar ve cildin hızla dengesini bulmasını sağlar.

Günlük tonik olarak elma sirkesini kullanabilirsiniz. Bir bardağın ya da şişenin dörtte birine sirke ve kalan kısmına su ekleyin. Günlük olarak bu toniği cilde uygulayın.

Kendinize Zaman Ayırın!

Yatmadan önce ve sabah kalktığınızda kendinize zaman ayırın. Cildinizi dış etkenlerden koruyun ve dış etkenlere karşı hazırlayın. Sabah kalktığınızda makyaj öncesi mutlaka cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Bol Su Tüketin!

Hem beden hem de cilt sağlığınız için tükettiğiniz sulara dikkat edin. Yüzünüzü yıkayacağınız suyun saflık derecesi ne kadar çoksa cilt temizliği de o kadar etkili olacaktır. Çünkü su içerisinde ki klor ve ağır metaller cildin kurumasına neden olacaktır. Filtrelenmiş su ise cildi yumuşacık yapacaktır.

Cildinizi Sivilce ve Siyah Noktalardan Arındırın!

Güneş koruyucu kremi, makyaj ve toz gibi cilde yapışan kalıntıları temizlemek hem ciltte ki sivilceleri hem de siyah noktaları uzak tutacaktır. Öncelikle cildi su ile temizleyin ardından makyaj temizleyici ile işleme devam edebilirsiniz. Aynı zamanda haftada bir yapacağınız peeling sayesinde ciltte ki ölü hücreleri arındırabilirsiniz.

Cildinize Masaj Yapın!

Özellikle bacaklarda meydana gelen selülitlerden kurtulmak için kuru fırça ile bacaklara masaj yapın. Bu sayede vücutta ki ölü hücreler temizlenir, kan dolaşımı hızlanır ve cilt dolgun bir görünüme kavuşur. Asya ülkelerinde cildi kuru fırça ile fırçalamak oldukça yaygın bir durumdur. Yalnız bu fırçasının yumuşak olmasına dikkat etmeli ve dairesel hareketler ile cilde uygulamalısınız.

Cildiniz İçin Serum Kullanın!

Yaşlanmaya karşı etkili olan serumlar cildin esnek yapısını geri kazandırır. Cildi canlandıran serumlar içeriklerinde ki çok küçük partiküller sayesinde cildin derinlerine kadar ulaşır. Nemlendirici öncesinde cildinize serum uygulamalı ve cildin kendini yenilemesi sağlanmalıdır.

Cildinizi Rahat Bırakın!

Siz de siyah noktalardan arındırılmış, kusursuz ve yaşlanma belirtilerinin olmadığı bir cilt istiyorsanız biraz rahat bırakmalı ve sivilce, siyah nokta gibi oluşumları sıkmamalısınız. Cildinize sürekli peeling yapmamalı ve sert fırçalama ile cildi tahriş etmemelisiniz. Çünkü ciltte ki sivilce ve siyah noktaları sıkmak ciltte bakterilerin yayılmasına ve kızarıklığa sebep olur. Cilt için gereksiz travma yaratmamalı ve cildi biraz serbest bırakmalısınız.

Pürüzsüz bir cilt için yukarıda ki adımları uygularsanız siz de hem taze hem de yaşlılık belirtilerinin azaldığı bir cilt yüzeyine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir