sivilce

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilce nasıl geçer? Sivilcelerden kurtulma yolları nelerdir? Öğrenmek istiyorsanız cevabı bu yazıda. Sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli.

Sivilce nasıl geçer? Sivilcelerden kurtulma yolları nelerdir? Öğrenmek istiyorsanız cevabı bu yazıda. Sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli.

Hep aynı şeyi düşünüyor ve konuşuyoruz. Nasıl daha güzel görünürüm? Güzelliğimiz, nasıl göründüğümüz çok ama çok önemli. Çünkü görüntümüz tüm gün boyunca psikolojimizi etkileyen en önemli etkenlerden. Kendimizi iyi hissettiğimizde ve güzel bulduğumuzda günümüz de bir o kadar güzel oluyor. Çünkü öz güvenimiz artıyor ve kendimizi daha güçlü hissediyoruz.

Peki bir sabah kalkıp da yüzümüzü yıkarken aynada kocaman bir sivilceyi bize bakarken gördüğümüzde ne hissediyoruz? Tam olarak berbat.

İşte bu duyguyu hiç yaşamak istemiyorsanız daha sivilceleriniz ortaya çıkmadan aşağıdaki tarifleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Unutmayın siz cildinize nasıl bakarsanız o da size öyle bakar. Ya parlayan bir güneş gibi ya da tek gözlü akne canavarı gibi.

Sivilcelerden kurtulma yolları ve aknelerden kurtulma yolları denildiğinde aslında birçok seçenek mevcut. İlaç tedavileri, cilt yüzeyine uygulanan kimyasallar, hazır cilt bakım ürünleri ve çeşitli fiziksel dermatolojik metodlar sivilce tedavisi için kullanılmakta. Bir cilt uzmanının tavsiyesi ve yönlendirmesi üzerine bu yöntemlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak bunlardan herhangi birisine başvurmadan önce çoğunlukla evlerimizde bulunduğunu düşündüğüm gıdalar yardımıyla basit ve ekonomik bir şekilde cilt bakımı yapmanın yollarını sizlerle paylaşmak istedim.

Haydı kızlar ışıldayalım!!

Elma Sirkesi İle Sivilce Nasıl Geçer?

Özellikle sivilcelerin yeni oluşmaya başladığı zaman uygulanabilecek en etkili doğal ürün elma sirkesidir diyebiliriz. Çünkü öncelikle sivilce oluşumuna neden olan bakterileri ortadan kaldırmak gerekir. Elma sirkesinin sivilceli bölgeyi daha alkali hale getirmesi ile, ph derecesi dengelemiş olan cilt bölgesinde bakteri üremesi zorlaşır.

 Gerekenler:

– Saf elma sirkesi

– Temiz su

Uygulama şekli:

Önce yüz yıkanarak temizlenir ve kurtulur. Arkasından bir miktar sirke pamuğun üzerine dökülerek akneli bölgeye doğrudan uygulanır. 10 dakika bekletilir. Bu uygulama gün içerisinde bir kaç kez tekrar edilebilir. Eğer ciltte kuruluk meydana gelirse sirkenin bekleme süresi dolduktan sonra kuruyan bölgelere nemlendirici sürülebilir.

Tarçın ve Bal İle Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce nasıl geçer

Tarçın ve bal yapışkan ve baharatlı olmasından dolayı cildimizden uzak tutmamız gereken bir ikili gibi gözüküyor olsa da, ikisi bir aradayken sivilceler için mükemmel bir çözüm haline gelebilmektedirler. Anti- mikrobiyal özelliğe sahip olan tarçın ve bal ile cildinizin tüm hijyen ihtiyacı karşılanarak sivilce tedavisi gerçekleştirilmiş olur..

Gerekenler:

– 2 yemek kaşığı bal

– 1 çay kaşığı tarçın

Uygulama şekli:

Bal ve tarçını küçük bir kap içinde güzelce karıştırın. Hamurumsu bir görünüme gelen bu karışımı önceden temizlemiş olduğunuz yüzünüze maske şeklinde uygulayın. 10- 15 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın ve sonrasında güzelce kurulayın.

Süt ve Bal İle Sivilce Nasıl Geçer?

Her ne kadar yağlı süt sivilceye neden oluyorsa da cilde uygulandığında sivilceler için oldukça faydalıdır. Süt cildin yatıştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca süt yerine yoğurt da kullanılabilir. Bir yandan cildi beslerken diğer yandan içerdiği anti-bakteriyel asitlerle ciltteki bakteri oluşumunu önler. Tüm bunlarla balın mikrop giderici özelliği de birleştiğinde harika bir tedavi haline gelebilmektedir.

Gerekenler:

– 1 yemek kaşığı az ya da tam yağlı yoğurt veya süt

– 1 yemek kaşığı doğal bal

Uygulama şekli:

Cildinize olabildiğince yakın bir sıcaklık olması için tercihinize göre sütü ya da yoğurtu oda sıcaklığında bir süre bekletin. İçine balı da ekleyerek homojen bir hale getirdiğiniz karışımı sivilceli bölgenin üzerine ince bir tabaka halinde sürün ve kuruyuncaya kadar 10-15 dakika bekletin. Maskeyi yavaş hareketlerle yıkayarak çıkartın.

Yumurta Akı İle Sivilce Nasıl Geçer?

Yumurta akı sivilceleri geçirmek, özellikle de eski sivilcelerin bıraktığı kötü görünü ve yara izlerini yok etmek için en iyi ve en ekonomik çözümlerden birisidir. Hücre yenilenmesine yardımcı proteinler ve vitaminlerle dolu olan yumurta akı, cildimiz için oldukça iyi bir besin kaynağıdır.

Gerekenler:

– 2 – 3 yumurta akı

Uygulama şekli:

Yumurta aklarını sarılarından ayırın. Beyazlaşana kadar 2-3 dakika çırpın. Tüm yüzünüzü köpük haline gelmiş yumurta akıyla kaplayın. Kurudukça aynı şekilde tekrar etmek üzere, 3-4 katman olana kadar sürmeye devam edin. Tüm katmanlar bittikten sonra 20 dakika bekleyin ve durulayarak temizleyin. En sonunda da bir nemlendirici yardımı ile cilt bakımınızı tamamlayın.

Papaya İle Sivilce Nasıl Geçer?

sivilcelerden kurtulmanın yolları

Papaya günümüzde çoğu güzellik ürünün içinde bulunan cilt için faydalı bir malzemedir. Cilt yüzeyindeki ölü deri ve hücreleri uzaklaştırarak, cildin yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği papain adı verilen enzimin iltihap azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

Gerekenler:

– 1 taze papaya

Uygulama şekli:

Yüzünüzü güzelce temizleyin. Ezerek püre haline getirdiğiniz papayayı yüzünüze sürerek 20 dakika kadar bekletin. Yüzünüzü sadece suyla temizleyip kuruladıktan sonra nemlendiricinizi de sürerek cilt bakımınızı tamamlayın.

Portakal Kabuğu İle Sivilce Nasıl Geçer?

Portakalın sadece vitamin deposu ve oldukça lezzetli bir meyve olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle portakal kabuğu bakterilerin ve cilt hücreleri tarafından salgılanan fazla yağın neden olduğu aknelerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. İçeriğindeki C vitamini ve sitrik asit cildimizin yenilenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki C vitamini yeni sağlıklı hücrelerin gelişimini sağlamaktadır.

Gerekenler:

– 2 portakalın kabuğu

– Temiz su

Uygulama şekli:

Portakal kabuklarını isterseniz doğrayıcı, isterseniz havan yardımıyla macun haline gelene kadar ezin ve içerisine bir miktar su ekleyin. İstediğiniz kıvamı elde ettikten sonra maskenizi sorunlu bölgeye ve ya tüm yüze uygulayın. Maske yüzünüzde katılaşana kadar, yaklaşık 20-25 dakika bekleyin. Henüz katılaşmamışsa biraz daha bekletmelisiniz. Katılaştığında yüzünüzü durulayın ve nemlendiricinizi uygulayın.

Çay Ağacı Yağı İle Sivilce Nasıl Geçer?

Çağ ağacı yağını kullanmakla ilgili aklınıza şöyle bir düşünce gelebilir; “Zaten sivilce dediğin şey ciltteki fazla yağlar yüzünden ortaya çıkmıyor mu? O zaman yüze yağ sürmek nasıl faydalı olabilir ki?”. Ancak durum biraz farklı. Çünkü çay ağacı yağı cildimizde salgılanan sebum gibi göze tıkayan yağlardan değildir. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Not: Çay ağacı yağı her ne kadar cilt üzerine kullanım için olsa da, yoğunluğu sebebi ile kullanmadan önce sulandırılmalıdır.

Gerekenler :

– Çay ağacı yağı

– Temiz su

– Kulak çubuklarıya da küçük pamuk parçaları

Uygulama Şekli:

Öncelikle yüzünüzü iyice temizleyin. Çay ağacı yapını 1 ölçek yağa 9 ölçek su ekleyerek sulandırın. Karışımın içine kulak çubuğunu batırarak sivilcenin üzerine uygulayın. Yağı seyreltmek için su yerine aloe vera jeli de kullanılabilir. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz bu şekilde kullanmanızı öneriyorum.

Çilek ve Bal İle Sivilce Nasıl Geçer?

akne nasıl geçer

Bal ve çilek yüz temizleme ürünlerine kullanılan ana maddelerden iki tanesidir. Çilek özellikle kokusu ve tadı ile bizi cezbetse de, içerisindeki salisilik asit sayesinde tıkalı gözenekleri açarak, cildi nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca gözeneklerin temizlendikten sonra tekrar tıkanmasını geciktirici bir etkisi de vardır.

Gerekenler:

– 3 tane iyice yıkanmış taze çilek

– 2 çay kaşığı doğal bal

Uygulama Şekli:

Yüzünüzü temizleyin. Çilekleri güzelce yıkayıp ezin. 2 çay kaşığı balı ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı tüm yüzünüze sürerek 20 dakika bekletin. Bu maske kurumaya eğilimli bir cildiniz varsa nemlendirilmesine de yardımcı olacaktır. Daha iyi bir etki almak için bu kürü 1 ay boyunca haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Muz Kabuğu İle Sivilce Nasıl Geçer?

Her yönüyle yararlı olan bu meyve içerisindeki lutein maddesi ile ciltteki şişme ve iltihaplanmayı azaltır. Bunun dışında sağlıklı hücre gelişimi için çok etkili antioksidanlar içerir. Bu yüzden artık meyvesini severek tükettiğimiz muzun, kabukları da sağlığımızın bir parçası olarak çöpe gitmekten kurtuluyor.

Gerekenler:

– 1 adet muzun kabuğu

Uygulama Şekli:

Muz kabuğunun iç yüzeyini tüm yüzünüze dairesel hareketlerle sürün. Uygulamayı tamamladıktan sonra 30 dakika bekleyin ve durulayın.

Aloe Vera Jel İle Sivilce Nasıl Geçer?

Aloe vera jel sadece akne ve sivilcelere değil sağlığımızla ilgili bir çok probleme iyi gelmektedir. Fakat en iyi mağazalarda çok yüksek fiyatlara satılanlar bile çok az miktarda aloe vera içermektedir. Bu tip hazır ürünleri kullanmak yerine evinizin bir köşesinde saksıda yetiştirmek çok daha ekonomik ve sağlıklı olacaktır. Cilt üzerinde yatıştırıcı, şişkinliği önleyici ve kızarıklıkları azaltan bir etkisi vardır.

Gerekenler :

-Bir miktar aloe vera jel

Uygulama Şekli:

Tedavi etmek istediğiniz alanı kaplayacak kadar aloe vera jeli parmak uçlarınızla ya da küçük bir parça pamuk yardımı ile sorunlu alana doğrudan uygulayınız.

Sodyumbikarbonat İle Sivilce Nasıl Geçer?

Kabartma tozu olarak da bildiğimiz sodyum bikarbonat sivilce ilaçlarının çoğunun yapımında kullanılmaktadır. Antiseptik özelliği sayesinde peeling gibi kullanılarak bakteri ve mantarların oluşumunu önler ve yok eder.

Gerekenler :

– Kabartma tozu

– Temiz su

Uygulama Şekli:

Bir bardak su ile yarım paket kabartma tozunu karıştırın ve cildinize masaj yapın. 5-6 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın ve bir nemlendirici ile bakımınızı tamamlayın.

Limon Suyu İle Sivilce Nasıl Geçer?

aknelerden kurtulmanın yolları

Sivilcelerden kurtulma yolları deyince akla ilk gelen seçeneklerden biri olan limon suyu bir çok cilt probleminden kurtulmak için oldukça etkilidir. Tüm cilt tiplerinde etkili bir C vitamini deposudur. İçerdiği sitrik asit pul pul olan cildiniz için ilaç gibi gelecektir. Direk olarak cilde uygulandığında cilt hücrelerinin sıkılaşmasına sebep olarak sivilcelerin dökülmesini sağlayacaktır. Ayrıca kızarıklıkları azaltmaya yardımcıdır ve cildi beyazlatır.

Gerekenler :

– 1 adet limonun suyu

– Kulak çubuğu ya da küçük bir parça pamuk

– Yoğurt (isteğe bağlı)

Uygulama Şekli:

Temizlenmiş cildinizde sorunlu bölgeye direkt olarak uygulayın. Eğer cildinizde yanma meydana gelirse ya da hassas bir cilde sahipseniz yoğurt ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Sarımsak İle Sivilce Nasıl Geçer?

Sarımsak antibakteriyel özelliği ile aknelerden kurtulma yolları listesinde ilk sıradadır ve  akneler için doğal bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Yutabilir ya da direkt cilde uygulayarak topikal yolla kullanabilirsiniz. Dışarıda satılan hazır sarımsak suları da bu konuda yararlıdır. Koku için inceltilerek kullanılması önerilir.

Gerekenler :

– 2-3 diş sarımsak

– Su veya aloe vera jel

Uygulama Şekli:

Sarımsağın suyunu bir çay kaşığı su veya bir miktar aloe vera jel ile karıştırıp pamuk kullanarak sorunlu bölgelere uygulayın. Bir süre beklettikten sonra durulayın.

Yulaf İle Sivilce Nasıl Geçer?

Yulaf yiyerek tüketildiğinde vücuda çok yararlı olduğu kadar, maske olarak cilde uygulandığında da çok faydalıdır. İltihabı, şişkinlikleri ve kızarıklıkları geçirmek için etkin olarak kullanilabilir. Fakat bilinmesi gereken önemli nokta yulafın tek başına akne tedavisinde kullanılmadığıdır. Yapılan uygulama ve tedavilerde destek olarak kullanılır.

Gerekenler :

– Yulaf

– Su

– İki kaşık bal

Uygulama Şekli:

Yulafı paketindeki yöntem ile pişirin . Biraz soğuyunca bal ilave edin. Unutmayın bal sıcaklığın korunmasını sağlayacaktır. Bu yüzden yüzünüze sürmeden önce ideal sıcaklıkta olduğundan emin olun. Bir yandan akneler ile uğraşırken en son isteyeceğiniz şey yüzünüzde bir de yanık izi olacaktır. 20-30 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın ve kurulayın.

Şeker İle Sivilce Nasıl Geçer?

sivilce tedavisi

Beyaz ve kahverengi şeker tıkanmış gözenekleri nazik bir şekilde açmanıza yardımcı olur. Şekeri bal, zeytinyağı ya da şekerin içerisinde çözünmeyeceği miktarda su ile karıştırarak yumuşak bir fırça ile peeling olarak uygulayabilirsiniz. Bir süre masaj yaptıktan sonra yüzünüzü duruladığınızda cilt bakımınız tamamlanmış olacaktır.

Gerekenler :

– 1 kaşık beyaz şeker

– 1 kaşık esmer şeker

– Göz kararı zeytin yağı, bal veya su

Uygulama Şekli:

Tüm malzemeleri karıştırın . Bu karışımı ister peeling ister maske olarak uygulayabilirsiniz. Peeling olarak kullanıyorsanız bir süre masaj yapıp durulayabilirsin iz. Maske olarak kullanacaksanız kuruyana kadar bekledikten sonra durulamanız uygun olacaktır.

Nane İle Sivilce Nasıl Geçer?

Nane doğal bir anti-enflamatuar özelliği gösterir ve mentol içerir. Bu özelliği sayesinde sadece akneleri tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda sızlayan, şişkin ve ağrılı aknelerin acısını ve şişkinliğini azaltmaya yardımcı olur.

Gerekenler:

– Bir tutam nane

Uygulama Şekli:

Ezilerek macun haline getirilen bir tutam nane sorunlu bölgeye uygulanır. 5-10 dakika bekletildikten sonra soğuk suyla durulanır.

Patates İle Sivilce Nasıl Geçer?

Patatesin deyince ilk aklımıza gelen kızartma ve fazla kilolar olabilir. Ancak patatesin aslında çok faydalı olduğunu bilmenizi isterim. Patates, içerdiği potasyum, kükürt, fosfor ve klorür ile lekeleri azaltmaya yardımcı olurken; aynı zamanda aknelerin azalmasını da sağlamaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında kalıcı lekeleri bile ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Gerekenler:

– 1 patates

Uygulama şekli:

1 adet çiğ patates soyulup rendelenir. Fazla suyu atıldıktan sonra dairesel hareketlerle cilde masaj yaparak uygulanır. Ciltte kalan suyu 15-30 dakika kadar bekletilir ve su ile yıkanarak temizlenir.

Yeşil Çay İle Sivilce Nasıl Geçer?

Son zamanlarda yapılan çalışmalar ile mucizevi yeşil çayımızın yeni yeni etkileri bulunmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de yeşil çayın içerisindeki anti oksidanların akne eğilimli ciltlerdeki sebum (yağ) üretimini düzene sokması. Artık yeşil çayın bayanlar için tabiri caizse her derde deva bir bitki olduğu söylenebilir.

Gerekenler:

– 1/2 fincan temiz su

– 2 çay kaşığı yeşil çay veya 1 yeşil çay poşeti

Uygulama şekli:

Çay hazırlar gibi kaynattığınız yeşil çayı demleyip soğumaya bırakın. Bu çay ile ister yüzünüzü yıkayabilir, isterseniz spreyli bir şişeye doldurup cildinizi tazelemek için sıkarak kullanabilir, isterseniz de pamuk pedler ile tonik şeklinde kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir