Porselen Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır? diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Porselen makyaj hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda sizleri bekliyor.

Japon sokak modasını seviyor musunuz? Harajuku’dan ilham alan alt kültürlerin inanılmaz bir karışımı olarak ortaya çıkan sokak modasında, marjinal olarak adlandırabileceğimiz kesimin giydiği giysiler neredeyse artık her popüler mağazada ve alışveriş merkezinde kolaylıkla bulunabiliyor. Her ne kadar ilk bakışta sizlere giyimleri ve makyajlarıyla Cosplay karakterlerini hatırlatıyor olsalar da aslında bu tarz onların günlük sıradan tarzları haline gelmiştir. Bu noktada sadece giyim tarzlarıyla değil, yaptıkları makyajla da dikkatleri üzerine çeken Japon gençleri; porselen makyaj akımının öncüleri olarak kabul edilebilir. Son zamanlarda ülkemizde de sık sık adını duymaya başladığımız porselen makyaj nedir ve nasıl yapılır? sorusuna, bu yazımızda cevap vermeye çalışacağım.

Kişiye özel olarak yapılan porselen makyaj sırasında klasik kozmetik ürünleri yerine çok daha özel ve pahalı kozmetik ürünleri kullanılmaktadır. Özellikle makyaj sırasından kullanılan pudra, sıradan pudralara göre çok daha yüksek kapatıcı özelliğe sahiptir ve bu nedenle porselen makyaj sırasında kullanılmakta olan pudra; taş pudra olarak bilinmektedir. Yine aynı şekilde porselen makyaj sırasında kullanılmakta olan göz farı gibi diğer kozmetik ürünlerde sıradan kozmetik ürünlere göre farklılıklar göstermektedir. Makyaj sırasında kullanılmakta olan birçok malzeme açık renkli ürünlerden oluştuğu için; beyaz ten rengine sahip olan kadınlarda makyaj kendini çok daha fazla göstermektedir ve oldukça şık durmaktadır.

porselen-makyaj-nedir

Porselen makyaj uygulanacak kişinin cildi öncelikle tam anlamıyla temizlenmekte ve nemlendirilmektedir. Ardından cildiniz üzerinde yer alan pürüzlerin kapatılması için daha önce bahsetmiş olduğumuz, taş pudra ve farklı kapatıcılar kullanılmaktadır. Tüm bu işlemlerin ardından makyaj sonrasında yüzünüzde hangi hatların daha çok öne çıkmasını istediğinizi seçmelisiniz. Gözlerinizin veya dudaklarınızın çok daha ön planda olmasını seçmek, bu noktada tamamen size kalmış. Öne çıkarmak istediğiniz yüz hatlarınızı da belirledikten sonra yüzünüzün belirlemiş olduğunuz kısmı hedef alınarak, diğer kısımlar hafifçe gölgelendirilir. Son olarak makyajınızın uzun bir süre boyunca dayanabilmesi için makyaj sabitleyicilerden yararlanılarak son rötuşlar yapılarak makyajınız tamamlanır.

Farklı malzemelerin de kullanılabildiği porselen makyajın amacı; kişinin yüz hatlarını en doğal şekilde ön plana çıkarmasını sağlamaktır. Tabii bu noktada porselen makyajı herhangi bir kuaför salonunda yaptırmak yerine, işinin ehli güzellik uzmanlarına yaptırmak sizin yararınıza olacaktır. Çünkü düzgün şekilde yapılmayan porselen makyaj sizi yarı yolda bırakabilir. Gerçekten kurallarına uygun şekilde yapılmış olan bir porselen makyaj, ortalama olarak 2 güne kadar dayanmaktadır ve bununla birlikte kesinlikle sıcak veya su gibi etkenlerden etkilenmemektedir. Porselen makyajın en güzel tarafı da yüzünüzde birçok kozmetik malzeme olmasına karşın olabildiğince doğal görünmesidir.

Ülkemizde genellikle kadınların özel günlerde yaptırdıkları ve gelin makyajı olarak da bilinen porselen makyaj, bu nedenle en çok gelinler tarafından düğünlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda porselen makyajı Türkiye’den bir ünlüyle bağdaştırmamız gerekirse, sanırım Ebru Gündeş’i rahatlıkla örnek gösterebiliriz. Porselen makyaj sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; fondöten ve pudranızın cildinizle olan renk uyumudur. Eğer cildiniz üzerinde doğal bir görüntü oluşturmak istiyorsanız, bu noktaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Yoksa doğal ve güzel görüneceğim derken hiç beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Porselen makyaj yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da saç kesiminize ve giyeceğiniz kıyafete önceden karar vermektir. Bunun en önemli nedeniyse, porselen makyajın saçınıza ve kıyafetinize uygun tonlarda yapılmasıyla birlikte; ortaya çok daha güzel ve etkileyici bir görüntü çıkmasıdır.

porselen-makyaj-yapimi

Bir güzellik salonuna giderek sıradan makyaj yaptırmaya nazaran çok daha pahalıya mal olan porselen makyaj sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi de oldukça önemlidir. Çünkü ucuz malzemelerle yapılacak olan bir porselen makyaj hem cildinize zarar verecektir hem de çok kalıcı olmayacaktır. Porselen makyaj sırasında kullanılan malzemelerin en önemli özelliklerinden bir tanesi su bazlı olmalarıdır. Bu sayede makyajınız herhangi bir şekilde terleme, su veya göz yaşından etkilenmeyecektir.

Porselen makyajı günlük olarak kullanmakta olan birçok genç kız ve kadın, yüzlerinin makyaj sonrasında bebek gibi olduğunu ve yapmış oldukları makyajı gün boyunca rahatlıkla kullandıklarını söyleyerek, herkese tavsiye etmektedir. Her ne kadar cildinize düzgün bir şekilde uygulandığı zaman porselen makyaj, pürüzsüz ve kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlıyor olsa da eğer gerçekten fazla kusurlu olmayan bir cildiniz varsa porselen makyajı tercih etmenizi önermiyorum. Çünkü porselen makyaj sırasında cildinize uygulanan kozmetik ürünler, cildinizi adeta bir tabaka gibi kapatarak nefes almasını önlemektedir.

Güzel görünen pürüzsüz bir cilde sahip olmak tabii ki tüm kadınların hayali ama günlük olarak porselen makyaj yapmak yerine profesyonel bir makyaj yapmanın sizin için çok daha sağlıklı ve yararlı olacağını unutmayın diyorum ve yazımı burada sonlandırıyorum.

One comment

  1. Tuğçe Akbilgin

    Merhaba harika bir içerik olmuş emeğinize sağlık. Porselen makyaj uygulaması doğru teknikler ve ürünler kullanıldığında; bebek gibi kusursuz bir görünüme sahip olabilirsiniz. Akneler, sivilceler, cilt kusurlarının da kapatılabilmesi için sanatçılar ve ünlü yıldızlar tarafından da oldukça tercih edilen bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir